V italijanski prestolnici se je zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so nasprotovali načrtovani reformi italijanskega pravosodja ter sobotni odločitvi milanskega sodišča, da za mesec dni preloži sojenje italijanskemu premierju Silviu Berlusconiju zaradi korupcije. Kot so poudarjali protestniki, so pred zakonom vsi enaki.
Po navedbah organizatorjev se je na trgu Piazza del Popolo v središču Rima v soboto zvečer zbralo kakih 200.000 protestnikov. Nad njimi se je vil ogromen napis "Dovolj, zakon je za vse enak". Med protestniki so bili tudi vidni italijanski politiki, med njimi predsednik stranke Italija vrednot Antonio Di Pietro ter vodja italijanskih Zelenih Angelo Bonelli. Bonelli je na protestu med drugim izpostavil, da so Italijani "lačni zakonitosti". "Resnični taliban je danes Berlusconi, ki želi zvezati roke sodiščem," je še dejal Bonelli in se s tem navezal na izjavo italijanskega premierja, ki je sodnike v državi primerjal s talibani in jih obtožil, da so si prisvojili oblast. "Smo v procesu reforme pravosodnega sistema. Mislim, da to talibanom v sodstvu ne bo všeč," je med obiskom v Torinu dejal Berlusconi. "Suverenost ne pripada več ljudstvu, temveč tožilcem," je še dejal, hkrati pa izrazil upanje, da se bo "število dobrih sodnikov povečevalo".
Naslednje zaslišanje konec marca
Sodišče v Milanu je v soboto odločilo, da se bo sojenje Berlusconiju zaradi domnevnega plačila podkupnine britanskemu odvetniku Davidu Millsu nadaljevalo, a je hkrati odločilo, da bo naslednje zaslišanje potekalo šele konec marca. V skladu s sedanjo italijansko zakonodajo sojenja zaradi korupcije po desetih letih zastarajo. Ta rok se v omenjenem primeru izteče spomladi 2011.
Kasacijsko sodišče v Rimu je sicer v četrtek prav zaradi zastaranja opustilo povezan primer proti Millsu. Odvetnik se je pritožil na štiri leta in pol zaporne kazni, ki mu jo je sodišče izreklo 17. februarja lani, ker naj bi od Berlusconija prejel podkupnino v višini 440.000 evrov v zameno za lažno pričanje na dveh sojenjih v sredini 90. let prejšnjega stoletja.
V italijanskem parlamentu se trenutno sprejema pravosodna reforma, ki bi med drugim pospešila in skrajšala sodne procese v državi. A kritiki opozarjajo, da gre za nov poskus Berlusconija, proti katerem poteka več procesov, da bi se izognil roki pravice. V skladu z novo zakonodajo bi namreč premierju in njegovim ministrom avtomatično odobrili najmanj 18-mesečni odlog sojenja, poleg tega pa bi se občutno skrajšali zastaralni roki.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.