
Izraelska osrednja volilna komisija je po preštetju 99,7 odstotka glasov s torkovih izraelskih parlamentarnih volitev sporočila, da je stranka Kadima pod vodstvom vršilca dolžnosti izraelskega premiera Ehuda Olmerta prejela 28 od 120 sedežev v knesetu.
V svojem govoru ob zmagi je Olmert ponudil kompromis in palestinskega predsednika Mahmuda Abasa pozval k obnovitvi mirovnih pogajanj. Ob tem je ponovil, da bo umik iz Zahodnega brega izpeljal enostransko, če Abas ne bo uspešen v boju s skrajneži. S četrtino sedežev v knesetu, namesto tretjine, kot so napovedovali izidi javnomnenjskih raziskav, Olmerta čakajo težka koalicijska pogajanja z vrsto strank, če želi uresničiti svoj načrt določitve dokončnih meja Izraela do leta 2010.
Na izide volitev so so se že odzvali palestinski predsednik Abas, japonska vlada in britanski premier Blair. Mahmud Abas je Olmerta pozval, naj opusti načrte za enostransko določitev meje med Izraelom in Palestinci, s čimer bi Izraelu priključil judovske naselbine na ozemlju Zahodnega brega.
Britanski premier Tony Blair je Olmertu čestital za zmago na izraelskih volitvah ter dodal, da upa, da bo pod vodstvom nove vlade prišlo do napredka na bližnje-vzhodnih mirovnih pogajanjih. Tudi generalni sekretar japonske vlade Šinco Abe je čestital Olmertu in ga pozval, naj nadaljuje s prizadevanji za mir s Palestinci.
Japonska, ki ima tesne ekonomske in politične stike z islamskim svetom, je največji darovalec pomoči in je lani podarila sto milijonov dolarjev po izraelskem umiku z Gaze. Po zmagi Hamasa na januarskih parlamentarnih volitev letos je Japonska pomoč ukinila, ni pa zavzela tako trdega stališča do Hamasa kot ZDA in Evropska unija.
Likud le 11 sedežev v knesetu
Osrednja volilna komisija je še sporočila, da se je na drugo mesto uvrstila Laburistična stranka, ki naj bi imela v parlamentu 20 sedežev, stranka Likud, na čelo katere je decembra lani po odhodu premiera Ariela Šarona stopil nekdanji premier Benjamin Netanjahu, pa bo imela 11 poslanskih mest.

Kot so še pokazali volilni izidi, bo imela skrajno ortodoksna stranka Šas v novem parlamentu 13 sedežev, stranka ruskega priseljenca Avigdorja Libermana Izrael Bejtenu (Izrael naš dom) 12, zveza Narodne verske stranke in Narodne unije, ki združuje desno usmerjene politične frakcije, bo imela devet poslancev, stranka upokojencev sedem, Združeni judaizem Tore šest in levo usmerjeni Merec štiri. Tri arabske stranke bodo imele skupaj deset sedežev.
Izidi vzporednih volitev, ki so jih objavili takoj po zaprtju volišč v torek so Likudu napovedovali četrto mesto, vendar pa jih je presenetljivo prehitela tudi stranka Šas. Drugo veliko presenečenje so bili upokojenci, ki jim doslej še nikoli ni uspelo doseči volilnega praga in priti v parlament, sedaj pa bodo imeli kar sedem poslancev.
Volitve so bile neuspešne za sekularno stranko Šinui, ki je bila doslej s 15 poslanci krepka politična sila v knesetu, na torkovih volitvah pa se ji ni uspelo uvrstiti v parlament. Novi Šinui je posledica razpada liberalne stranke, ki se je še pred volitvami razcepila v novi Šinui in pa stranko Šec, ki ji prav tako ni uspelo prestopiti volilnega praga.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.