Pomočnica generalnega sekretarja ZN za mirovne operacije Jane Holl Lute je na sedežu ZN v New Yorku povedala, da sekretariat svetovne organizacije preiskuje 150 primerov spolne zlorabe civilnih in vojaških pripadnikov mirovnih sil v DR Kongu, med katerimi so obtožbe o pedofiliji, posilstvih in prostituciji. "Obtožbe so različne, vse od nadlegovanja, posilstev, do zlorabljanja mladoletnikov. Teh dejanj so obtoženi ljudje na različnih položajih misije ZN v Kongu, pripadniki civilne policije in vojske na različnih lokacijah po vsej državi. Očitno je, da naši ukrepi, ki smo jih postavili, niso bili ustrezni pri soočanju s spreminjajočimi se razmerami v nekaterih misijah," je dejala Holl Lute.

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je že v petek v Tanzaniji izrazil ogorčenje zaradi postopkov nekaterih pripadnikov mirovnih misij in obljubil, da bodo odgovorni kaznovani.
Že v maju prva poročila iz Konga
Poročila o spolnih zlorabah so iz DR Kongo prišla že maja, ko je prišlo do najmanj 30 primerov v mestu Bunija na severovzhodu države. Od takrat je bilo domov poslanih nekaj vojakov, nekaj civilnih uslužbencev pa je izgubilo službo. Generalni podsekretar ZN za mirovne operacije Jean-Marie Guehenno je oktobra med obiskom v DR Kongo obljubil dokončanje preiskave in pregled postopkov, njegov urad pa tja pošilja še dve ekipi strokovnjakov posebej v ta namen. Annan je v petek dejal, da je to sramota za ZN. Ponovil je, da takšnih stvari ne bo prenašal, ter napovedal dokončanje preiskave na kar najbolj pregleden način.
Spolni škandali v ZN niso nič novega
Spolni škandali v misijah ZN po svetu niso nič novega, saj so dobro znani primeri iz Kambodže, Bosne in Hercegovine, Somalije, Etiopije, Kosova in drugod. ZN imajo nadzor le nad civilnim osebjem v misijah, ki lahko za prekrške izgubijo službo, nad vojaki pa ne. Sekretariat lahko le zaprosi države, ki prispevajo vojake, da osumljenega ali obtoženega vojaka vrnejo v domovino, kjer ga lahko sodno preganjajo, ali pa tudi ne, odvisno od države.
Annan se je izognil nezaupnici

Annan se je sicer v petek izognil nezaupnici sindikata zaposlenih v ZDA, ki so bili ogorčeni zaradi medle preiskave obtožb o spolnih nadlegovanjih in drugih prekrških vodje Urada ZN za notranji nadzor Dileepa Nairja. Ta je zdaj zadolžen za preiskavo o zlorabah v DR Kongu.
Nair je bil obtožen, da izkorišča svoj položaj, ker v svojem uradu najraje zaposluje Indijce in ker naj bi nekoga spolno nadlegoval. Preiskava pod vodstvom generalne podsekretarke za upravo Catherine Bertini ni odkrila nobenih kršitev pravil, kar je Annan sprejel in zanj je bila zadeva zaključena. Nekateri uslužbenci pa so še naprej opozarjali na domnevne nepravilnosti in bili ogorčeni, ker sploh niso bili seznanjeni s preiskavo in njenimi ugotovitvami.
Odstop ne pride v poštev
Na vprašanje, če bo Annan zaradi tega odstopil, je Eckhard odgovoril: "Ne bodimo smešni. Odstop ne pride v poštev." Annan naj bi bil pripravljen poslušati pritožbe zaposlenih, vendar pa sklenjenih preiskav ne bo ponovno odpiral. Med zamerami Annanu sicer med drugim omenjajo tudi primer Visokega komisarja za begunce Ruuda Lubbersa, ki ga je neka Američanka obtožila spolnega nadlegovanja, vendar naj ne bi šlo za nič resnejšega, čeprav naj bi ga Annan julija opozoril, naj bo previdnejši. Opozorila je bil s strani Bertinijeve deležen tudi Nair, ki mu je bilo rečeno, naj bo previdnejši pri sprejemanju odločitev glede osebja, da zaposleni ne bodo imeli negativnega vtisa.