V Kairu danes potekajo pogovori med vodjo egiptovske obveščevalne službe Omarjem Sulejmanom in predstavniki gibanja Hamas, namen katerih je doseči dogovor za trajno ustavitev nasilja na območju Gaze. V Gazi se danes namreč izteka enotedenska prekinitev ognja, ki jo je minulo nedeljo razglasil Hamas. Ta naj bi sicer v Kairu vztrajal pri največ enoletni ali 18-mesečni, nikakor pa ne časovno neomejeni prekinitvi ognja.
Kljub prizadevanjem Egipta so predstavniki Hamasa danes zatrdili, da se bo tihotapljenje orožja v Gazo in oboroževanje pripadnikov gibanja nadaljevalo. "Vojaška letala, letalonosilke in sateliti ne bodo mogli nadzorovati vnosa orožja po predorih v Gazo ... Stvari se bodo morda zaostrile, toda naredili bomo vse, da nadaljujemo naš upor proti Izraelu," je povedal predstavnik Hamasa v Libanonu Osama Hamdan.
Hamdan je oblastem palestinskega predsednika Mahmuda Abasa tudi sporočil, da morajo končati svoje mirovne pogovore in usklajevanje pri varnostnih zadevah z Izraelom, če se želijo kadar koli spraviti s Hamasom. Te izjave bodo nedvomno še dodatno zapletle prizadevanja arabskih držav za spravo med Hamasom, ki ima nadzor na območju Gaze, in gibanjem Fatah predsednika Abasa, ki vlada na Zahodnem bregu.
Hamas je medtem še napovedal, da bo med prebivalce Gaze razdelil za 52 milijonov dolarjev pomoči oziroma odškodnin zaradi smrti sorodnikov in povzročene gmotne škode. Uradno naj bi se razdeljevanje pomoči, ki naj bi jo Hamas financiral iz lastnih sredstev, začelo prav danes. Hamas sicer prejema milijonske zneske predvsem iz Irana in od drugih privržencev po svetu.
O Gazi danes tudi zunanji ministri EU
V Bruslju se bodo medtem zunanji ministri EU, med njimi vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar, že drevi na neformalni večerji sestali s predstavniki palestinskih oblasti, Turčije, Jordanije in Egipta, potem ko so se v sredo sestali z Izraelom. Namen srečanj je zagotoviti humanitarno pomoč Gazi in opredeliti vlogo EU na Bližnjem vzhodu.
Pogovori o ponovnem zagonu misije v Rafi v EU še potekajo, predvsem o tem, da morajo biti zanjo vzpostavljeni ustrezni varnostni pogoji, je danes ob prihodu na neformalno večerjo v Bruslju povedal Žbogar. Slovenija bo odločitev o sodelovanju v misiji sprejela, ko bo o tem odločila EU, je ponovil slovensko stališče.
Na vprašanje, kaj lahko EU napravi za odprtje mejnih prehodov, pa je odgovoril: "Pripravljeni moramo biti iti tja, ko bodo prehodi odprti. Moramo se pripraviti, da bodo policisti pripravljeni. Govoriti moramo z Izraelci, naj odprejo prehode, vztrajati, da se prehodi odprejo, vse drugo bomo videli danes," je dodal minister.
Pripravljenost na sodelovanje v misiji s policijskimi eksperti in opremo je nakazala tudi Slovenija, vendar odločitve o tem še ni sprejela. Slovenija je sicer v pomoč prebivalcem v Gazi že donirala 50.000 evrov, poleg tega v sodelovanju z misijo EUPOL COPPS s palestinskimi oblastmi pripravlja projekt usposabljanja palestinskih forenzičnih izvedencev.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.