New Yorku se je začela nacionalna konvencija republikanske stranke, ki bo v četrtek potrdila predsednika Georgea Busha kot uradnega kandidata stranke za letošnje predsedniške volitve 2. novembra.

V demokratsko trdnjavo New York so se konec tedna začele zgrinjati množice republikancev pa tudi protestnikov, ki nasprotujejo Bushevi politiki. Mimo prizorišča letošnje nacionalne konvencije ameriške republikanske stranke, dvorane Madison Square Garden v New Yorku, se je v nedeljo več kot 5 ur vila reka ljudi, ki so protestirali proti Bushu.

Protesti, ki so jih ameriški politični analitiki že označili za največje demonstracije v zgodovini strankarskih konvencij, so v hudi vročini in vlagi minile skoraj povsem mirno, razen nekaj omejenih incidentov, zaradi katerih je policija aretirala približno 200 ljudi. Newyorška policija ne daje uradnih ocen o številu udeležencev na demonstracijah, vendar pa vodilni pri organizaciji Združeni za mir in pravičnost (UPJ), ki je organizirala nedeljske demonstracije pravijo, da je bilo udeležencev najmanj 500.000 iz različnih ameriških držav, pričakovali pa so jih 250.000. Mimo dvorane so med drugim nesli 1000 maket krst, ki so simbolizirale število mrtvih ameriških vojakov v Iraku. Med protestniki so bili stari in novi vojni veterani, invalidi na vozičkih, mladi in stari, vendar pa večinoma belci, ki so glasno izražali nasprotovanje vojni v Iraku in drugim političnim odločitvam ameriškega predsednika.

Najglasnejši vzkliki ogorčenja so se slišali, ko so protestniki šli mimo velikega televizijskega ekrana na steni zgradbe ob 7. aveniji, ki je neposredno prenašal novice televizije Fox. "Laži, laži. Vi lažete, mi trpimo," je bilo slišati iz množice, po mnenju katere je Fox propagandno trobilo Bele hiše.
Med govorniki tudi Michael Moore in Bill Clinton

Množica se je začela zbirati v nedeljo zjutraj v predelu Chelsea, kjer so zbrane med drugim nagovorili filmski režiser Michael Moore, Jesse Jackson in drugi. Nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton pa se je med govorom v cerkvi Riverside norčeval iz republikanske stranke, češ da si je tako kot vsake štiri leta spet pripravljena nadeti masko sočutja in zmernosti, da zmede volivce, potem pa bo po volitvah v Washingtonu nadaljevala z uničevanjem gospodarstva, skrajnostjo in verskim fanatizmom. Protestniki so mimo dvorane nosili različne transparente z gesli proti Bushu, na enem pa je bila celo predsednikova slika, predelana tako, da je deloval kot bradati taliban, zraven pa je bilo zapisano vprašanje Kdo je pravi terorist?. Ko se je reka ljudi že skorajda iztekla mimo dvorane, je skupina anarhistov zažgala maketo papirnatega zmaja.

Ob robu 7. avenije se je postavilo nekaj zagovornikov republikanskih navijačev, ki so vzklikali gesla v podporo novemu Bushevemu mandatu, protestniki pa so jim jezno vzklikali nazaj. Do spopadov ni prišlo. Policijski komisar Ray Kelly je ob koncu dneva pohvalil potrpežljivost svojih 40.000 policistov in tudi organizatorje protesta ter izrazil zadovoljstvo nad mirnim potekom prireditve. Nekaj tisoč protestnikov se je sicer kasneje odpravilo v Centralni Park, čeprav niso dobili dovoljenja, da bi tam opravili zborovanje, vendar pa so jih policisti le mirno gledali, ko so na Veliki trati polegli v obliki znaka miru in se precej tiho pogovarjali ter prepevali.
Malce bolj živahno je bilo na Times Squareu. Skupina protestnikov je za nekaj časa blokirala vhod v hotel Marriot Marquis, kjer prebivata republikanski delegaciji iz Ohia in Kalifornije, vendar jih je policija hitro razgnala. Drugi pa so se spravili na republikance, ki so hoteli uživati v Broadwayskih predstavah. Mesto New York je namreč za delegate in protestnike pripravilo popuste za predstave, republikanci pa so se odločili, da bodo sprejeli bolj konservativne, tradicionalne in družinske predstave, zato so protestniki vedeli, kje morajo napasti. Policisti so nekaj deset demonstrantov nemudoma vklenili že zaradi preglasnega kričanja na republikanske obiskovalce Broadwayja.
Protestniki proti Bushu, Cheny za Busha
V New York je v nedeljo pripotoval tudi podpredsednik ZDA Dick Cheney, ki se je skupaj z guvernerjem države New York Georgeom Patakijem in nekdanjim županom mesta New York Rudyjem Giulianijem na Ellis Islandu spominjal 11. septembra 2001, ter poudarjal, da je treba voliti za Busha, ki se je pokazal kot odločen vodja.

Podpredsednik si je v dvorano Madison Square Garden upal šele pozno popoldne, ko je bilo protestov tam že konec. Protestniki in večina Newyorčanov je prepričana, da so republikanci prišli v mesto, da bi izkoriščali spomin na 11. september, čeprav pa je prva dama ZDA v intervjuju izjavila, da je konvencija v mestu znak podpore republikancev New Yorku. Ta jih sicer ne mara preveč, saj je leta 2000 za demokrata Ala Gora volilo 1,6 milijona meščanov, za Busha pa le 400.000, tudi sedaj pa ima demokratski kandidat John Kerry po javnomnenjskih raziskavah v mestu ogromno prednost pred Bushem.
Demonstranti nameravajo vztrajati vse do četrtka
Demonstracije in protesti so napovedani za vsak dan do četrtka, nekaj pa jih bo menda tudi spontanih, kot so bile četrtkove s slačenjem pred dvorano v protest Bushevi domnevno stiskaški politiki financiranja boja proti aidsu in petkove kolesarske demonstracije na Manhattnu.

Policija je tudi v nedeljo aretirala nekaj kolesarjev, ki so z blokiranjem prometa izražali nezadovoljstvo. Vsega skupaj je bilo v nedeljo aretiranih okrog 300 ljudi, ki so jih zaprli v staro skladišče na 14. ulici ob reki Hudson. Zaradi tega in zaradi nekaterih drugih pritožb o prekomerni uporabi sile in aretacij brez razloga, je ameriško odvetniško združenje za ponedeljek napovedalo tiskovno konferenco in napovedalo pravne ukrepe proti policiji.

New York pod budnim očesom agentov

Ne glede na opozarjanje na grožnje s terorističnimi napadi na osrednjih ameriških televizijah pa teh ni bilo in jih najverjetneje tudi ne bo, saj je bilo za varnost na konvenciji doslej namenjeno že 65 milijonov dolarjev, na Manhattan pa se je zgrnil plaz vseh mogočih mož in žena postave od tajne službe, obalne straže, zveznih šerifov, agentov FBI, vohunov CIA, nacionalne garde in drugih znanih ali manj znanih agencij. V ponedeljek bodo zaprli več ulic okrog dvorane Madison Square Garden, kar bo nedvomno razveselilo Newyorčane, ki bodo imeli težave priti pravočasno na delo, v bližino dvorane pa bo mogoče priti le z uradnimi akreditacijami.
V politiki rivalov nič novega

Na konvenciji republikancev tako kot na demokratski v Bostonu ne pričakujejo resnejše vsebine in odločilnih sklepov, saj je že štiri leta znano, da bo predsedniški kandidat znova George Bush, podpredsedniški pa ostaja Dick Cheney. Bush naj bi v četrtkovem govoru ponovno zatrjeval, da sta Amerika in svet varnejša zaradi strmoglavljenja režima Sadama Huseina, demokratske kritike pa naj bi skušal odbiti s predstavitvijo vizije za prihodnost. Na konvenciji pričakujejo kakih 5000 delegatov.

Za razliko od konvencije v Bostonu bo republikanska konvencija malce bolj razposajena, z manj političnimi govori, vendar pa obenem z več demonstracijami. Protesti v Bostonu niso bili omembe vredni, medtem ko so v New Yorku že in še bodo množično protestirali proti politiki Georgea Busha. Protesti spominjajo na leto 1968, ko so se demokrati spopadali z demonstranti proti vojni v Vietnamu in prispevali k zmagi republikanskega kandidata Richarda Nixona.