Ameriški konservativci so se namreč po odločitvi vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo prepoved prostovoljnih homoseksualnih spolnih odnosov za zaprtimi vrati prestrašili, saj v tej odločitvi vidijo nevarnost, da bodo zdaj homoseksualci zahtevali še iste pravice, kot gredo heteroseksualnim parom. Vodja republikanske večine Bill Frist iz Tennesseeja je v nedeljo na televiziji ABC že dejal, da bo vsekakor podprl ustavni amandma.
Frista se boji, da odločitev vrhovnega sodišča prinaša možnost, da se policija ne bo smela vmešavati v preprodajo mamil in prostitucijo, dokler se to dogaja za zaprtimi vrati. Konservativce je prestrašila tudi nova kanadska zakonodaja, ki je v pripravi, omogočila pa bo zakonske zveze med istospolnimi partnerji. Zato si želijo z ustavo odpraviti možnost, da bi morali takšno zakonsko zvezo priznavati tudi ameriškim parom, ki bi se poročili v Kanadi.
Pot do ustavnega amandmaja bo sicer dolga in težka, saj ga mora podpreti dvotretjinska večina v senatu in predstavniškem domu, potem pa ga bo potrebno še ratificirati v treh četrtinah zveznih držav ZDA. Besedilo amandmaja pravi, da je zakonska zveza lahko le med moškim in žensko, in da ZDA ne priznavajo drugačnih zakonskih zvez, sklenjenih v drugih državah.
Geji in lezbijke pa se v nedeljo niso ubadali z nameni konservativcev in so se predali navdušenju po mestnih ulicah New Yorka, San Francisca, Atlante, Chicaga in več floridskih mest, kjer so homoseksualne organizacije precej močne. Proslavljali so veliko zmago v boju za pravico do zasebnosti in za dostojanstvo. Parad ponosa so se udeležili tudi demokratski politiki, med njimi v New Yorku senator Charles Schumer, ki je predlagal aplavz za vrhovno sodišče, čeprav si ni nikoli mislil, da je kaj takšnega mogoče pričakovati od sodišča v sedanji sestavi.