Že v preteklosti so bile ameriške volitve večkrat na meji cirkusa, a tokratne se bodo zapisale v zgodovino. In sicer kot ene izmed najbolj bizarnih. A pod to bizarnostjo se skriva nekaj, kar nas lahko resnično skrbi. Ne le ameriške državljane, temveč vse nas.
Donald Trump. Pravijo, da je klovn. A ta "klovn" nabira vse več glasov podpore.

V republikanskih vrstah odločno pravijo, da si Trumpa ne želijo. To je bilo jasno tudi na enajstem soočenju republikanskih predsedniških kandidatov v Detroitu, ki je bilo polno prepirov, žalitev, skakanja v besedo, neprimernega obnašanja in podobno. Trump je napadal Marca Rubia, ta pa skupaj s Tedom Cruzom Trumpa.
"Ljudje mi pravijo, da sem edina odrasla oseba na odru," je povedal guverner Ohia John Kasich, ki je edini ostal zunaj spopada med newyorškim milijarderjem ter zveznima senatorjema iz Floride in Teksasa.
Prvo vprašanje, ki je doletelo Trumpa, je bilo glede govora nekdanjega predsedniškega kandidata Mitta Romneyja, ki je republikance posvaril pred "nastopačem in prevarantom", podobno kot to počne Rubio. Trump je Romneyja označil za poraženca, ki ga je pred leti prosil za podporo, jo dobil in jo potem zapravil proti Baracku Obami.
Namigovanja na velikost spolnega organa
Najostrejši spopad je potekal med Trumpom in Rubiom, pri čemer je Trump z nasmehom zavrnil senatorjeve kritike, da ima majhne roke in sklepal, da Rubio s tem misli, da ima majhnega še kaj drugega. "Zagotavljam vam, da tam ni nobenega problema," je dejal Trump, ki je s tem spet povzročil zgražanje komentatorjev, ki pravijo, da zaradi tega njihovi otroci ne smejo spremljati republikanskih predsedniških soočenj.

Dihanje, fleksibilnost, joga ...
Trump je Rubia imenoval "mali Marco", Teda Cruza pa "lažnivi Ted". Senator iz Teksasa je skušal prekiniti Trumpovo skakanje v besedo s priporočilom, naj globoko diha in šteje do deset. Rubio je vskočil s predlogom, da bi nekaj povedal, ko ta dva nehata z jogo, Cruz pa je izrazil upanje, da joge na odru ne bo.
"Zakaj pa ne, saj pravi, da je zelo fleksibilen," je navrgel Rubio, potem ko so voditelji televizije Fox Trumpa pripravili do priznanja, da je doslej večkrat spremenil mnenja in stališča o številnih vprašanjih.
Na dobri poti, da osvoji dovolj delegatov za nacionalno konvencijo julija v Clevelandu in s tem predsedniško nominacijo
In s tovrstnimi izjavami je Trump na dobri poti, da osvoji predsedniško nominacijo. Republikanci se sicer skušajo mobilizirati in nastopiti proti njemu. Nekateri menijo, da so to storili prepozno, saj ima Trump množice podpornikov, pa tudi dovolj dobre alternative ne ponujajo. Tako se tudi Romney ni izjasnil, koga naj republikanci volijo namesto Trumpa.
Bodo razpadli?
Kriza v stranki je tako huda, da nekateri že govorijo o oblikovanju nove stranke, ki bi imela svojega kandidata, kar je bilo nekaj, s čimer je doslej grozil Trump, ki se ponaša z novimi volivci. Udeležba na republikanskih strankarskih volitvah letos podira rekorde in to je izključno zaradi fenomena Trump.
Kjer se kregata dva ...
Demokrati z zadovoljstvom spremljajo, kako se republikanci kregajo. Če se res razdelijo, se bo Amerika vrnila v zgodovino, natančneje leto 1992, ko je na volitvah zmagal Bill Clinton, ker so se republikanski glasovi razdelili med Georga Busha starejšega in neodvisnega kandidata Rossa Perota. Tokrat bi si dober izkupiček glasov obetala Hillary Clinton.
Trump kot grožnja za državljanske svoboščine v ZDA

Proti Trumpu opozarjajo tudi veterani ameriške zunanje politike. Doslej jih je 70 podpisalo pismo proti Trumpu, za katerega so prepričani, da bo zmanjšal ugled ZDA v svetu in nacionalno varnost. "Njegovi pogledi na predsedniška pooblastila obenem predstavljajo grožnjo za državljanske svoboščine v ZDA," pišejo med drugimi tudi nekdanji predsednik Svetovne banke Robert Zoellick in nekdanji minister za domovinsko varnost Michael Chertoff.
'Vsak me bo ubogal'
Ko so ga včeraj opozorili, da vojaški častniki pravijo, da ne bodo ubogali ukazov o mučenju terorističnih osumljencev in pobijanju njihovih družin, je zagotovil, da bo njega vsak ubogal, ker je vodja.
Na zborovanju celo pretepli mlado žensko
V Kentuckyju so Trumpovi privrženci na kandidatovem zborovanju napadli mlado temnopolto žensko. Vse več je dokazov, da gre za osebe, ki odkrito sodelujejo v neonacističnih gibanjih.
Opozoriti je treba, da je Trump mencal, ko je moral odgovoriti na izrečeno podporo s strani rasistične organizacije Ku Klux Klan in njenega voditelja Davida Duka. Ta podpira Trumpovo kampanjo. Milijarder je šele kasneje večkrat odločno in jasno zavrnil tako klan kot Duka. Ku Klux Klan je po porazu juga v državljanski vojni desetletja dolgo pobijal temnopolte, danes pa ohranja in širi sovraštvo do manjšin in judov.
The full story of the white supremacists who assaulted this Black student at a Trump rally.https://t.co/WPywX72tVOhttps://t.co/vpJrCxH1bP
— Shaun King (@ShaunKing) March 2, 2016
KOMENTARJI (246)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.