
Rekordna vročina 36,6 stopinje Celzija je že ponedeljek prizadela kraj Kuujjuarapiku s 1200 prebivalci, ki sicer leži na meji med tundro in tajgo. Prejšnji rekord so zabeležili leta 1930 in 1989, in sicer 33,9 stopinje Celzija.
Novi rekord je toliko bolj nenavaden, ker je povprečna julijska temperatura v Kuujjuarapiku, ki leži severno od 55 vzporednika zemljepisne širine, le 10,6 stopinje Celzija.
V noči s ponedeljka na torek se je živo srebro v termometru ustavilo na 25 stopinjah, medtem ko je normalna minimalna nočna temperatura 5 stopinj Celzija.
Izredno vroče in vlažno vreme je province Quebec in Ontario zajelo v začetku junija, zaradi česar je bil v prestolnicah Montreal in Toronto večkrat sprožen alarm o onesnaženosti zraka, bolj na severu pa so zaradi vročine izbruhnili številni gozdni požari.
V Torontu, kjer je v torek termometer kazal 35 stopinj Celzija, so čas zaprtja bazenov prestavili na 23.45. Kot je povedal župan mesta, gre za poseben ukrep, ki prebivalcem omogoča, da se pred spanjem ohladijo.
Huda vročina tudi v Španiji
Španska meteorološka služba je izdala opozorilo, v katerem je posvarila Špance pred visokimi temperaturami. Med drugim bi lahko temperature tudi na običajno hladni severozahodni obali dosegle 39 stopinj Celzija.
Pred visokimi temperaturami so opozorili predvsem v srednji in južni Španiji. "Najnižje jutranje temperature v okolici Malage in Almerie ne bodo nižje od 24 stopinj Celzija," je sporočila španska vremenoslovna služba. Hladno pa ne bo tudi na severozahodu države, ki ima sicer bolj hladno podnebje. "Temperature v mestu Ourense bodo dosegle tudi do 39 stopinj," so še opozorili.
Na vzhodnem Balkanu ni niti sledu poletja
Po drugi strani pa se na vzhodnem Balkanu zaradi močnega deževja soočajo s hudimi poplavami. Po nenehnem deževju je v noči na sredo poplavilo tudi regijo v osrednjem delu Bolgarije, medtem ko je sever države že več dni poplavljen. Uničenih je več cest in železniških prog, v številnih predelih je prišlo do onesnaženja pitne vode.
Dva mrtva in sedem pogrešanih v poplavah v Romuniji
V hudih poplavah v Romuniji sta umrla dva človeka, medtem ko jih sedem še pogrešajo, so sporočile lokalne oblasti. Vlada ocenjuje, da je poplavljenih približno 210.000 hektarjev kmetijskih površin, kar bi povzročilo škodo v višini 500 milijonov evrov.
V osrednji regiji Alba je utonila 65-letna ženska, ki so jo odnesle narasle vode. V jugovzhodni regiji Tulcea pa je udar strele zahteval 19-letno žrtev. V vzhodnih regijah Vrancea in Bacau, ki sta med najhuje prizadetimi v poplavah, pa še vedno poročajo o sedmih pogrešanih.
Poplave, ki so se začele v torek, po dveh tednih hudih nalivov, so poplavile na tisoče domov ter prekinile promet na avtocestah in železnicah v mnogih regijah. Z njimi se soočajo tudi v mnogih drugih srednje- in vzhodnoevropskih državah.