
Na severu Srbije so zaradi naraščanja reke Tise v treh občinah - Zrenjanin, Titel in Žabalj - razglasili izredne razmere. Reka je namreč dosegla rekorden vodostaj, isto velja tudi za Donavo in Savo. Srbiji tako grozijo najhujše poplave v zadnjega četrt stoletja.
Vlada je na pomoč poslala več kot 3000 pripadnikov vojske, največ jih je odšlo v Vojvodino.
Reke naj bi najvišjo gladino dosegle v petek.
Pod vodo je tudi velik del Beograda, kjer sta bregove prestopili tako Sava kot Donava. Ljudje gradijo varovalne nasipe, v mestu pa vlada kaos. Več mostov je neprevoznih, po nekaterih cestah je za več deset centimetrov vode, številni vozniki, ki so se kljub temu odpravili na pot, pa so ostali ujeti v svojih avtomobilih. V najbolj ogroženi mestni četrti je vse pripravljeno na evakuacijo prebivalcev, mnogi so svoje domove že zapustili.
V okolici Smederava je gladina Donave že presegla osem metrov, pri Požarevcu je še meter višja, pripravljajo pa se na nov poplavni val. Več manjših krajev je že teden dni pod vodo, sinoči pa je bilo najhuje v vasi Stari Kostolac, kjer je reka poplavila kar 300 domačij. Okoli poldneva so zato prenehali graditi nasipe in začeli evakuirati prebivalce. »Delamo vse, kar lahko. Rad bi se zahvalil vojski, ki je priskočila na pomoč, in prostovoljcem, ki so poskušali zaščititi nižje ležeče dele vasi. Žal je bilo to nemogoče,« je dejal načelnik kriznega štaba v Požarevcu, Slobodan Milenković.

Plat zvona bijejo tudi pri srbskem elektrogospodarstvu. Pretok Donave pri Đerdapu je namreč največji doslej, zato je delovanje obeh tamkajšnjih hidroelektrarn ogroženo.
Srbija in Romunija - skupni lastnici hidroelektrarne Đerdap II - v skladu s podpisano konvencijo ne smeta iz nje izpuščati več
kot dogovorjenih količin vode, ker bi to imelo za posledico še večjo nevarnost pred poplavami tudi v Bolgariji.
Katastrofa tudi v Bolgariji in Romuniji
Donava v Bolgariji še naprej narašča, vodostaj reke pa se hitro približuje rekordnim desetim metrom, kolikor so zadnjič izmerili pred šestimi desetletji. Vlada je na ogroženih območjih razglasila izredne razmere in na pomoč poslala vojsko. Čeprav je na stotine ljudi vso noč gradilo zaščitne nasipe, reka grozi, da jih bo prebila.
Prebivalci množično zapuščajo poplavljene kraje in poskušajo s svojih domov rešiti, kar se rešiti da. »Ljudje so zunaj in gledajo naraščajočo reko, saj tako visokega vodostaja še niso videli,« je dejala predstavnica civilne zaščite v mestu Vidin, kjer je vse pripravljeno na evakuacijo 70 tisoč prebivalcev.

V Romuniji so razmere podobne, samo danes je svoje domove zapustilo več sto ljudi. Narasle vode so se razlile preko jezu na reki Borcea, zato so morali številni prebivalci zbežati na varno, delavci poskušajo iz vode rešiti njihovo živino in imetje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.