Letošnji julij je bil doslej najtoplejši mesec v zgodovini; natančneje od leta 1880, ko so se začele sistematične meritve. Podrl je rekord, ki ga je "držal" lanski julij. Če se vam dozdeva, da ste podobno novico že brali: da, res je. Julij je namreč po podatkih Nase tudi kar deseti mesec zapovrstjo, ki je presegel mesečne temperaturne rekorde. To pa bi nas moralo resno skrbeti, svarijo znanstveniki.
Nasa pri ugotavljanju povprečne temperature kombinira podatke o temperaturi na površju oceanov in temperaturi zraka nad tlemi. Ti kažejo, da je bil minuli mesec za 0,84 stopinje Celzija toplejši od povprečja za julij med leti 1951 in 1980 ter za 0,11 stopinj Celzija toplejši od doslej rekordnega julija 2015.
Stvar je še hujša. Kot je poudaril strokovnjak za podnebje z Univerze v Melbournu David Karoly, Nasa v svojih izračunih že upošteva dodatne 0,5 stopinje zaradi klimatskih sprememb, kar pomeni, da je bil julij dejansko celo za 1,3 stopinje toplejši, kot so bili juliji v predindustrijski dobi. Dodal je še, da lahko pojavu El Nino pripišemo zgolj 0,2 dodatne stopinje, za vse ostalo pa smo krivi ljudje oziroma podnebne spremembe, ki smo jih s svojim delovanjem sprožili.
Sicer pa se mesečne temperaturne anomalije zmanjšujejo, kar je tudi posledica upadanja vpliva El Nina. Tako so največji temperaturni presežek izmerili februarja letos, mesec je bil za 1,32 stopinje Celzija toplejši od povprečja. V naslednjih mesecih, napoveduje Karoly, zato lahko pričakujemo, da temperaturni rekordi ne bodo več padali.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.