ZDA se bodo vključile v reševanje spora med Hrvaško in Slovenijo, mnoge članice EU pa krepijo pritisk na Ljubljano, piše Jutarnji list. Večernji list pa ocenjuje, da bo evropski komisar za širitev Olli Rehn Sloveniji ponudil "častni izhod". Jutarnji list piše, da je slovensko zavlačevanje pripeljalo do absurdnega stanja. "Hrvaška ne želi sprejeti sprememb, Slovenija še vedno ne razmišlja o umiku deblokade, očitno dokler ne bo dosegla tistega, kar zahteva, EU pa je na robu potrpežljivosti in nima načina, da bi presekala omenjenega gordijskega vozla, ki vse bolj obremenjuje tudi funkcioniranje Unije," ocenjuje zagrebški časnik.
Povzema izjavo "visokega vladnega uradnika", ki je dejal, da bo Hrvaška, če bo Slovenija zahtevala razpravo o svojih amandmajih, v Bruslju zahtevala, naj se ugotovi dejstvo, da je Zagreb sprejel Rehnov predlog, Ljubljana pa ga je zavrnila. Časnik napoveduje, da bo ta teden prišlo do srečanja Rehna in zunanjih ministrov Samuela Žbogarja in Gordana Jandrokovića ter da bo Hrvaška zahtevala takojšnjo deblokado pogajanj oziroma da skupaj z Rehnom in evropskim triom, ki ga sestavljajo Francija, Češka in Švedska, začnejo iskati načine za deblokado.
Priložnost za častni izhod
"Končni" Rehnov predlog vsebuje izhodišča, ki bi slovenskim politikom dala priložnost za "častni izhod", ocenjuje Večernji list, ki dodaja, da Slovenija tega noče in zahteva "načelo pravičnosti" za določanje celotne meddržavne meje. Kot poudarja, Zagrebu ni treba skrbeti, ali bo prišlo do arbitraže celotne meje, ker se tudi slovenski strokovnjaki strinjajo, da je spornih le šest kilometrov kopenske meje pri izhodu proti Piranskemu zalivu. Sicer pa Hrvaška ne more sprejeti "načela pravičnosti", tako kot tega ne more sprejeti nobena pravna država na svetu, vključno z vsemi drugimi članicami EU, so še pojasnili.
Rehn je inteligenten človek. Zato je verjetno tudi napovedal, da mu bo pri prihodnjem srečanju z Žbogarjem in Jandrokovićem pomagala pravna služba EU, da bi poskusil Slovencem pojasniti "načelo pravičnosti" ter da bi morda predlog malo preoblikoval, ne da bi posegal v njegovo bistvo, da bi Ljubljana dobila priložnost za nov častni izhod. "A tudi zadnji! Kakršna koli druga poteza bi kazala, da je obup pri Rehnu premagal inteligenco," sklene Večernji list.
Srečanje ministrov v sredo
Novo srečanje evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna ter slovenskega in hrvaškega zunanjega ministra Samuela Žbogarja in Gordana Jandrokovića bo v sredo, je danes v Bruslju potrdila Rehnova tiskovna predstavnica Krisztina Nagy. Sestanek v Bruslju se bo predvidoma začel v dopoldanskem času.
Novega srečanja predsedujočega tria v sestavi Francije, Češke in Švedske pa po navedbah diplomatskih virov v Bruslju najverjetneje ne bo pred volitvami v Evropski parlament.
Sanader: Vzemi ali pusti
"Hrvaška ne bo sprejela nobenih slovenskih predlogov sprememb in dopolnil zadnjega predloga evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna glede spora o meji. Tisto, kar vemo iz medijev, sicer pa ne tudi uradno, je, da so Slovenci zahtevali določene amandmaje. Ne bomo jih sprejeli," je bil sicer odločen hrvaški premier Ivo Sanader.
Ponovil je, da je bil Rehnov predlog predstavljen po načelu "vzemi ali pusti", ne pa tudi kot predlog, ki ga je možno spreminjati z amandmaji.
O luči na koncu predora
Šef delegacije Evropske komisije v Zagrebu Vincent Degert pa upa, da se bo nekaj zgodilo v naslednjih dveh do treh tednih – določena zvrst preboja glede slovenske blokade hrvaških pristopnih pogajanj z EU, poroča današnji Novi list. Degert je na ponedeljkovi okrogli mizi v Zagrebu o prihodnjem švedskem predsedovanju EU dejal, da še "ne vemo, ali je Rehnova pobuda uspešna ali ne" ter da je še prostora za nadaljevanje dela na omenjeni pobudi.
Sicer pa je spomnil, da ima Hrvaška poleg dvostranskega spora s Slovenijo še vprašanje sodelovanja z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju bivše Jugoslavije.
Reški časnik dodaja, da predsednica nacionalnega odbora za spremljanje pristopnih pogajanj z EU Vesna Pusić ne deli Degertovega optimizma. Ocenila je, da "ni možno videti luči na koncu predora po zadnjem neuspehu Ollija Rehna". Poudarila je tudi, da je Hrvaška "srednje pripravljena na
članstvo glede reform".
KOMENTARJI (254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.