Nemški kancler Gerhard Schröder se je v Beli hiši sestal z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem, s katerim sta se pogovarjala predvsem o reformi Združenih narodov in iranskem jedrskem programu. Bush je ob tem povedal, da ZDA ne nasprotujejo nemški kandidaturi za stalni sedež v Varnostnem svetu ZN. Obenem je tudi menil, da bi bilo "nesprejemljivo", če bi Iran pridobil jedrsko orožje.

Državnika sta se strinjala, da je reforma ZN nujna, a ne le v Varnostnem svetu, temveč tudi v Komisiji za človekove pravice in drugih organih svetovne organizacije. S tem v zvezi se nista mogla izogniti kandidaturi Nemčije, da ob morebitni razširitvi VS ZN postane ena od novih stalnih članic.
ZDA po besedah Busha ne nasprotujejo nobeni državi, ki bi rada postala nova članica Varnostnega sveta. "Nismo proti nobeni državi," je zatrdil ameriški predsednik. Schröder je dejal, da je "zadovoljen, da ni nasprotovanja Nemčiji kot takšni". Kot je dejal, si njegova država zasluži ta sedež tudi zaradi svojega prispevka pri mirovnih operacijah v Afganistanu, Iraku in na Balkanu. Je pa priznal, da obstajajo razhajanja med ZDA in Nemčijo glede časovnega okvirja preobrazbe VS ZN.
Nemčija sodeluje tudi pri pogajanjih med Evropsko unijo in Teheranom o iranskem jedrskem programu. "Razvoj jedrskega orožja je nesprejemljiv, nesprejemljiv pa je tudi proces, ki bi Iranu omogočil, da se oboroži s takšnim orožjem," je zatrdil Bush. Ob tem se je zahvalil evropski trojki za svoja prizadevanja, da prepričajo Iran v opustitev jedrskega programa. S tem se je Schroeder strinjal. "Še naprej bomo nepopustljivi in odločni glede tega," je zatrdil.
Sporne v Iranu so tudi volitve
Na petkovem drugem krogu predsedniških volitev je zmagal skrajno konservativni teheranski župan Mahmud Ahmadinedžad. Bush je te volitve označil za "nepoštene". Schröder pa je spomnil, da je novi predsednik napovedal nadaljevanje pogajanj o iranskem jedrskem programu, in izrazil upanje, da bo Ahmadinedžad držal besedo.
Schröder vročil zahtevo za glasovanje
Nemški kancler Schröder je bundestagu vročil zahtevo za glasovanje o zaupnici njegovi vladi, ki je načrtovano za petek.
Gre za ključen korak v Schröderjevem načrtu za sklic predčasnih parlamentarnih volitev v jeseni, predvidoma septembra. Schröder je zahtevo za glasovanje vročil predsedniku bundestaga Wolfgangu Thierseju.
Schröder pričakuje, da mu bodo izglasovali nezaupnico, kar bi pomenilo, da bo moralo nekaj koalicijskih poslancev glasovati proti njemu ali se vzdržati. Nato pa namerava prepričati nemškega predsednika Horsta Köhlerja, da skliče predčasne volitve. Te je Schröder leto dni pred iztekom mandata napovedal po hudih porazih njegove socialdemokratske stranke (SPD) na regionalnih volitvah.