Več deset tisoč Špancev se je podalo na ulice in protestiralo proti reformi trga dela, ki jo je pred dobrim tednom dni sprejela španska vlada. K demonstracijam sta v 57 španskih mestih pozvala največja državna sindikata CCOO in UGT, ki vlado premierja Mariana Rajoyja obtožujeta, da ščiti zgolj interese podjetij.
Demonstracije so se začele v Cordobi na jugu države, opoldne zajele Madrid in se nato razširile še na Barcelono, Sevillo, Toledo in Valencio. Natančno število udeležencev protestov še ni znano, a po navedbah sindikatov se je zgolj na demonstracijah v Madridu zbralo okoli 500.000 ljudi.
Reforma, proti kateri demonstrirajo jezni Španci, delodajalcem lajša odpuščanje delavcev, prav tako pa jim omogoča lažje enostransko nižanje plač, določanje nalog in spreminjanje urnikov zaposlenih. Omejuje tudi pogajalske možnosti sindikatov pri določanju urnih postavk, opozarjajo španski sindikati.
Sindikati in opozicijski socialisti se bojijo tudi, da bo reforma prispevala k upadanju števila delovnih mest. Vlada, ki se trudi oživiti špansko gospodarstvo in zmanjšati raven brezposelnosti, ki znaša skoraj 23 odstotkov, pa na drugi strani zatrjuje, da bo srednjeročni učinek ravno obraten in se bo število delovnih mest zvišalo.
Reformo mora sicer, preden stopi v veljavo, odobriti še španski parlament, a ima tam prepričljivo večino Rajoyjeva vladajoča konservativna Ljudska stranka (PP).
Španski sindikati se tako že pripravljajo na nove proteste, na katere se bodo podali v naslednjih tednih, če parlament ne podpre njihovega poziva k spremembam reforme. Ne izključujejo niti možnosti splošne stavke proti Rajoyjevi vladi.
Kaj pravi vlada?
Konservativna španska vlada, ki je oblast prevzela po volitvah 20. novembra lani, poudarja, da je cilj reform delovnopravne zakonodaje spodbuditi podjetja k zaposlovanju. V Španiji namreč trenutno stopnja brezposelnosti presega 20 odstotkov, med mladimi pa je celo blizu 50-odstotna.
Reforma med drugim predvideva spodbude delodajalcem za zaposlovanje mladih v obliki davčnih olajšav, znižuje zgornjo mejo za odpravnine, podjetjem v težavah pa dovoljuje, da odstopijo od kolektivnih pogodb, ki so jih sklenila s sindikati. Skrajšali naj bi tudi obdobje, v katerem lahko delavec za določen čas dela za istega delodajalca.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.