Referendum o vstopu Hrvaške v EU bo 30 dni po podpisu pristopne pogodbe z Evropsko unijo, so danes odločili poslanci hrvaškega parlamenta s spremembami deklaracije o temeljnih načelih pogajanj za polnopravno članstvo Hrvaške v EU. Po referendumu bo sledila ratifikacija pogodbe v hrvaškem saboru.
Vladna koalicija je danes zavrnila amandma opozicijske Hrvaške narodne stranke (HNS), da ni treba natančno določiti 30 dni za izvedbo referenduma. Hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković je nasprotoval amandmaju opozicije in pojasnil, da bi na ta način prestavili vstop Hrvaške v EU.
Spomnil je, da bo postopek ratifikacije hrvaškega pristopne pogodbe v državah EU glede na dosedanje izkušnje članic potekal tudi leto dni. Postopka v parlamentih državah članicah pa ne bodo začeli, preden vstopa v EU na referendumu ne podprejo hrvaški državljani in nato še sabor.
Hrvaška premierka Jadranka Kosor je ponovila, da pričakuje sklenitev pogajanj z EU do sredine prihodnjega leta. Izrazila je prepričanje, da bo Hrvaška podpisala pristopno pogodbo najpozneje 23. septembra prihodnje leto, kar pomeni, da bo referendum o vstopu v EU najpozneje oktobra.
Predsednik opozicijske Socialdemokratske stranke (SDP) Zoran Milanović je po četrtkovem srečanju s komisarjem Evropske komisije za širitev Štefanom Fülejem opozoril, da datuma referenduma za vstop Hrvaške v EU ne bi smeli povezovati z datumom parlamentarnih volitev, ki bodo predvidoma jeseni prihodnje leto.
Vlada je datum referenduma o vstopu v EU že povezala z referendumom o spremembah cenzusa za izvedbo referendumov, ki je bil del kompromisa v pogajanjih s sindikati, ki so pred tem zahtevali referendum o vladnem predlogu sprememb zakona o delu.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.