Hrvaško premierko Jadranko Kosor mediji po njenem dogovoru s slovenskim kolegom Borutom Pahorjem prav nosijo po rokah. Večernji list je tako na naslovnici dogodek ob fotografiji Kosorjeve obeležil z naslovom "Uspela, pri čemer nista uspela ne Sanader ne Račan".
V oddaji 24UR so še poročali, da naj bi hrvaški predsednik Stipe Mesić o razrešitvi mejnega spora dejal, da bomo sicer dogovor skupaj proslavili v gostilni, vendar naj bi pijačo plačali Slovenci, saj so prvi vstopili v Evropsko unijo.
Kosorjeva uspešnejša od Sanaderja
Tudi komentatorka Jutarnjega lista Jelena Lovrić je svoj komentar naslovila s "Kosorjeva uspešnejša od Sanaderja", dogovor s Slovenijo pa izpostavila kot njen prvi velik uspeh"na položaju premierke. Kosorjeva se je po mnenju komentatorke pokazala kot veliko bolj realna od Sanaderja. "On je verjel, da mu bo prijateljstvo z evropskimi šefi rešilo vse probleme, ona pa je dojela, da mora nekaj tudi sama narediti. Na koncu je svojega predhodnika uspela prekositi, kjer je mislil, da je najmočnejši. Rešila je zunanjepolitični problem, v katerem se je zagozdil Sanader," piše Jutarnji list.
V včerajšnjem Dnevniku na televiziji HTV pa je voditeljica dogovor označila kot velik uspeh in korak naprej.
Na vprašanje, kako to, da je Kosorjevi po treh srečanjih uspelo rešiti blokado, ko pa je problem trajal več mesecev, je za HTV hrvaška premierka dejala: "Ustvarjena je bila dobra, prijateljska atmosfera, z veliko zaupanja.“ Prav ta prijateljska atmosfera je imela po mnenju Kosorjeve prelomen pomen, poudarila pa je, da so vsi držali svojo besedo in delali točno to, kar so se dogovorili. "Veliko so naredili naši sodelavci v t. i. tihi diplomaciji,“ je nadaljevala in izpostavila, da so v tej situaciji zmagovalci res vsi, saj se je slovenskim in hrvaškim predstavnikom uspelo premakniti z mrtve točke.
Kosorjevo je posredno pohvalil tudi nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), ki je ocenil, da dogovor kaže, da je slovenska vlada prišla hrvaški "zelo daleč naproti".
Kljub temu da so bila doslej pogajanja tajna, je bilo po pisanju časnika očitno, da je Ljubljana v Evropski uniji pod vse večjim pritiskom. Po drugi strani pa je bila pripravljenost hrvaške vlade, da dokumentov, ki jih je predložila v pristopnem procesu z EU, ne vpleta v spor o meji in da spoštuje stanje na dan 25. junija 1991, že dolgo znana. Časnik tudi ocenjuje, da lahko Kosorjeva najverjetneje računa na veliko manj notranjepolitičnega odpora kot Pahor.
In očitno ima FAZ prav. Slovenskega premierja namreč niso dočakale hvalnice na prvih straneh časopisov, pač pa je naletel na oster odziv opozicije.
Odstranitev mejnih znamenj
SLS bo na skupni seji odborov DZ za zunanjo politiko in za zadeve EU, na kateri bosta prihodnji teden obravnavala vsebino petkovega dogovora premierjev Slovenije in Hrvaške, predlagala sprejem dodatnega sklepa, da slovenska vlada od Hrvaške zahteva takojšnjo odstranitev spornih mejnih znamenj, so danes sporočili iz SLS.
Kot so pojasnili, bodo predlagali dodatni sklep, ki bo določal, da v skladu z izjavo Hrvaške, da so vsi dokumenti in dejanja po 25. juniju 1991 nični, slovenska vlada nemudoma zahteva od Hrvaške takojšnjo odstranitev kontrolnih točk na Sečovljah in Hotizi, hrvaških školjčišč v Piranskem zalivu in med drugim vseh mejnih znamenj, ki jih je na slovenskem ozemlju postavila hrvaška stran potem, ko je na osnovi sporazuma Drnovšek-Račan magister Dušan Fatur podpisal vmesni zapisnik.
O tem dodatnem sklepu je SLS razpravljala na današnjem sestanku strokovne skupine za zunanjo politiko skupaj z zunanjimi strokovnjaki. SLS pričakuje, da bodo člani odborov na skupni seji podprli tudi stališče, da se hrvaška pogajanja za vstop v EU nadaljujejo, potem ko bo Hrvaška v skladu s svojo izjavo umaknila nezakonito postavljene objekte in druga mejna znamenja na slovenskem ozemlju.
Hrvaški pogajalci z EU po dogovoru v Ljubljani optimistični
Kosorjeva se je danes sicer sestala s člani skupine hrvaških pogajalcev z EU. Njen vodja Vladimir Drobnjak je po srečanju izrazil zadovoljstvo s srečanjem Kosorjeve s Pahorjem in izrazil optimizem glede pristopnih pogajanj z EU. Kot je dejal Drobnjak, do konca leta pričakujejo po možnosti odprtje vseh pogajalskih poglavij, zaprtje velikega števila poglavij in dobro dinamiko v pogovorih.
Današnji sestanek je bil po njegovih besedah usmerjen v niz zelo konkretnih vprašanj, bil pa je tudi zelo dobra priložnost za oceno položaja pri posameznih pogajalskih poglavjih ter za dogovor o tem, kako naprej do konca leta. Kot je dejal, so ugotovili, da jim pri veliko poglavjih kaže zelo dobro.
KOMENTARJI (407)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.