Položaj v poškodovani jedrski elektrarni Fukušima ostaja kritičen, zlasti v tretjem in prvem reaktorju, kjer so v vodi namerili visoko radioaktivnost. Japonski premier Naoto Kan pravi, da se razmere ne poslabšujejo, toda kljub temu niso niti blizu rešitvi, ki bi končno zaključila poglavje z jedrsko grožnjo.
Delavci se v Fukušimi borijo, da bi končno do reaktorjev stekel električni tok, ki je potreben za hlajenje. Sicer je sedaj vseh šest reaktorjev priključenih na elektriko, vendar sistem hlajenja še vedno ne deluje.
Najbolj kritično naj bi bilo v tretjem reaktorju, saj bi lahko bil poškodovan zadrževalni hram reaktorja. Od tam v vodo uhaja radioaktivni material, trije delavci, ki so popravljali električno napeljavo, pa so bili izpostavljeni nevarnim snovem.
Začelo se je hlajenje s sladko vodo
Sicer pa so danes delavci začeli hladiti reaktorje s sladko vodo. Doslej so uporabljali morsko vodo, ki pa naj bi delovala korozivno. S sladko vodo že hladijo prvi in tretji reaktor, popoldne pa naj bi jo uporabili še v drugem reaktorju.
Boštjan Bertalanič je iz Tokia sporočil, da je tokijska družba za električno energijo Tepco s pomočjo ameriške vojske začela črpati sladko vodo v deset kilometrov oddaljenem jezu Sakašita. Vodo dovajajo v poseben zbiralni bazen v nuklearki in jo s pomočjo črpalk vbrizgavajo v reaktorje.
Potem ko so v predhodnih dneh namerili izredno visoke stopnje radioaktivnega sevanja v prostorih s turbinami, japonska agencija za jedrsko energijo opozarja, da so vodne cevi verjetno počene.
Radioaktivni jod v oceanu
Operater Fukušime, Tepco, je danes sporočil, da so v oceanu v bližini nuklearke namerili vsebnost radioaktivnega joda, ki za 1250-krat presega dovoljene vrednosti. Predstavnik japonske agencije za jedrsko varnost Hidehiko Nišijama je ob tem sporočil, da je stopnja radioaktivnosti v oceanu v bližini obale "relativno visoko", hkrati pa zatrdil, da bo vpliv na življenje v oceanu in hrano, ki jo pridobivajo od tam, majhen.
"Razpolovna doba joda je osem dni, zato se bo stopnja radioaktivnosti do takrat, ko bodo ljudje jedli morske sadeže, bistveno zmanjšala," je še dejal. "Številke pomenijo, da če bi človek popil 0,5 litra vode, ki bi imela tako visoko stopnjo radioaktivnega joda, bi dosegel mejno vrednost, ki jo lahko človek dobi v letu dni, to je en milisivert. Gre za relativno zelo visoko stopnjo," je še ponazoril Nišijama.
Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je sporočila, da od danes tudi njeni jedrski strokovnjaki nadzirajo radioaktivnost na območju elektrarne. Bojijo se namreč, da oblasti zmanjšujejo pomen nesreče v elektrarni, zato bodo sami ugotavljali stopnjo radioaktivnosti in ogroženosti lokalnega prebivalstva, je sporočil svetovalec Greenpeacea za jedrsko varnost Jan van de Putte.
Vse več kritik na račun vlade
V zasilnih zavetiščih zaradi mraza in prehladnih obolenj umira vse več starejših, medtem ko je brez strehe nad glavo več sto tisoč ljudi. Vse glasnejše so tudi kritike na račun prepočasnega odzivanja vlade, ki se bori na več frontah hkrati.
Vsi, ki bi želeli pomagati prizadetim v potresu na Japonskem, lahko svoj prispevek posredujejo na:
- Slovenska karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, 02140-0015556761, Namen: Japonska, Sklic: 00 6270. Zbrana pomoč bo prizadetim posredovana preko Caritas Internationalis.
- Rdeči križ Slovenije na tekoči račun 03100-1111122296, referenca oziroma sklic 00 937047, s plačilnim nalogom BN 02, pripis 'Potres Japonska'. Zbrana sredstva bodo nakazali Mednarodni federaciji društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca za izvajanje programov pomoči.
- Pomoč za malčke, ki jih je prizadela tragedija na Japonskem, zbira tudi POP TV. Podatki za nakazilo v dobrodelne namene: POP TV d.o.o. Kranjčeva 261251 Ljubljana TRR: SI56 0292 2005 2254 477 Sklic: 00 1313 Namen: Za Japonsko.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.