Francija in Britanija sta v skupni izjavi zapisali, da mora libijski voditelj Moamer Gadafi odstopiti, da bi se končalo ubijanje. Evropske države sta pozvali, naj priznajo libijski nacionalni svet kot legitimen politični organ. Prav tako sta državi izrazili podporo načrtom za pomoč upornikom, ki bi lahko vključevala tudi prepoved poletov.
Francija je prva država, ki je opozicijski nacionalni svet iz Bengazija priznala za legitimnega predstavnika Libije. Tja bo poslala tudi veleposlanika, je sporočil urad francoskega predsednika.
Nicholas Sarkozy je bil tudi prvi predsednik kakšne države, ki je sprejel odposlance nacionalnega sveta. Tega so ustanovili nasprotniki Gadafija, ki so se oklicali za edine legitimne predstavnike libijskega ljudstva.
Prva dama evropske zunanje politike Catherine Ashton je danes povedala, da bo EU priznala svet uporniškega gibanja, če ga bo priznala Arabska liga.
Gadafijeve sile z vso vojaško močjo nad upornike
Gadafijev sin Saif al Islam je izjavil, da ni več možnosti za pogajanja z uporniki, ki se borijo proti libijski vladi. "Prišel je čas, da uporabimo vse vojaške moči v boju proti opoziciji," je povedal in dodal, da se Libija ne bo nikoli predala, tudi če bodo posredovale zahodne sile. "Libija se je zavezala, da bo dosegla 'demokracijo in svobodo'," je še dejal Saif al Islam.
"Čas je za osvoboditev. Čas je za akcijo," je povedal v intervjuju. "Upornikom se je iztekel čas, dali smo jim dva tedna (za pogajanja). Nikoli ne bomo odnehali, nikoli se ne bomo predali. To je naša država. Borimo se za Libijo. Nikoli ne bomo sprejeli posredovanja Nata ali Američanov. Libija ni kos pogače,“ je Saif al Islam zaključil svoj govor.
Libija – nebesa za skrajneže in teroriste?
Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je povedal, da je prepoved poletov nad Libijo možna, a morajo zadevo še natančno analizirati in pripraviti načrt. Za zdaj so začeli izvajati 24-urni nadzor libijskega zračnega prostora. Povedal je, da so se odločili o dveh rečeh, in sicer da bodo okrepili pomorske sile Nata v Sredozemlju in da morajo pristojni vojaški organi nujno pripraviti natančen načrt humanitrane pomoči, za katero je potrebna resolucija varnostnega sveta ZN.
Sekretar je še opozoril, da obstaja nevarnost, da bi Libija postala razdeljena, propadla država, v kateri bi svoja nebesa našli teroristi. "Propadla država bi v prihodnosti lahko postala zatočišče skrajnežev in teroristov, torej je jasno, zakaj nas situacija skrbi. Pozivamo libijsko vlado, naj ustavi nasilje in dovoli miren prehod v demokracijo."
V Ras Lanufu več deset mrtvih
Ras Lanuf bombardirajo iz zraka, morja in kopnega, zaradi česar so morali evakuirati tudi bolnišnico. Al Jazeera poroča, da je umrlo več deset ljudi.
Libijska državna televizija je poročala, da so vladne sile "rešile" Ras Lanuf, uporniki pa pravijo, da mesto ni padlo v Gadafijeve roke. Vojska že ves dan obstreljuje uporniške položaje in priče so povedale, da sta v mesto pripeljala najmanj dva tanka. En upornik je povedal, da so vladni vojaki vstopili v mesto in da so se uporniki umaknili na vzhod. Dva druga upornika pa sta zanikala informacijo, da naj bi mesto padlo.
Državne sile naj bi, po besedah prič, z naftnih tankerjev, ki so zasidrani ob obali, z raketami streljale na uporniške položaje v naftnem pristanišču. "Videl sem jih na lastne oči. Naftne tankerje, ki so obstreljevali mesto," je po telefonu povedala priča. "Bombardirajo nas letala in na nas streljejo z raketami." Priča, ki je bila v stanovanjskem delu mesta, je povedala, da je na ulicah videla kar nekaj trupel.
Napadi na Ras Lanuf so bili še posebej siloviti v sredo, ko so bili ubiti štirje ljudje, najmanj 24 pa je bilo ranjenih. Letala Gadafijevih sil so napadala predvsem položaje upornikov v bližini tamkajšnje velike rafinerije, od koder so poročali tudi o obsežnih požarih.
Tudi mesto Brega napadajo z vojaškimi letali. Državna televizija je poročala, da so Gadafijevi podporniki premagali upornike v mestu. A dopisnik tiskovne agencije Reuters, ki je tam, je sporočil, da vojske v Bregi ni.
Uporniki izgubili Zavijo
Na zahodu vojska nadzoruje Zavijo in poskuša izstradati preostale upornike, ki se še zadržujejo v delih porušenega mesta.
"Mesto je znova pod nadzorom vojske," je povedal eden od prebivalcev Zavije. "Spopadi so se končali prejšnjo noč. Danes je situacija v mestu mirna," je povedal in dodal, da številni iz mesta zdaj bežijo, med njimi tudi sam.
Mesto Zavija, ki leži kakih 50 kilometrov vzhodno od Tripolija, je bilo sicer že več dni tarča silovitih napadov Gadafijevih sil. Pri tem so proti upornikom, ki so mesto zavzeli kmalu po ljudski vstaji 15. februarja, uporabili tudi tanke in težko topništvo.
Humanitarnim organizacijam ne dovolijo dostopa do zahodnih mest
Mednarodni komite rdečega križa (ICRC) je v torek sporočil, da se Libija pogreza v državljansko vojno, v kateri v bolnišnicah strmo raste število sprejetih civilistov.
Predsednik ICRC Jakob Kellenberger je libijske oblasti pozval, da humanitarnim organizacijam dovolijo dostop do zahodnih mest, in obe vojskujoči strani opomnil, da civilne in zdravstvene zgradbe ne smejo postati tarča vojaškega obstreljevanja.
''To je notranji oboroženi konflikt ali tisto, čemur bi lahko rekli državljanska vojna,'' je na tiskovni konferenci dejal Kellenberger. ''Zelo nas skrbi naraščanje števila ranjencev v bolnišnicah na vzhodu.''
Pogrešana poročevalca sta bila aretirana
Poročevalca britanskega Guardiana, ki je iraškega rodu, Ghaitha Abdul-Ahada in njegovega kolega, novinarja brazilskega častnika Estado Andreia Netta so Gadafijeve sile ta teden aretirale v bližini Zavije.
Netta, ki so ga prijeli, ker je ob vstopu v državo narobe izpolnil obrazec, so danes izpustili, poroča Estado. Libijska vlada je potrdila, da je Abdul-Ahad še v priporu.
Tri člane ekipe BBC pa so 21 ur zadrževali in mučili. Trojico so ustavili pri nadzorni točki, ko so poskušali vstopiti v Zavijo, in jih obtožili vohunjenja. Sledili so pretepanje s pestmi in puškinimi kopiti ter zastraševanje, ki se je na neki točki stopnjevalo do zaigrane eksekucije pred strelskim vodom.
Novinarji BBC pa niso bili edine žrtve mučenja. Kot so povedali, je bilo v vojašnici še več ljudi, večinoma naj bi bili prebivalci Zavije. "Ne morem vam povedati, kako hudo je bilo. Večina jih je imela na glavi kapuce in bili so res tesno zvezani, vsi s polomljenimi rebri in pretepeni. Bili so v agoniji in so kričali od bolečin," je opisal Koraltan.
Libijska vlada je omejila gibanje tujih novinarjev po državi ter sprejela ukrep, ki jim prepoveduje potovanje brez uradnega spremstva.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.