Znanstveniki ameriške Nacionalne uprave za oceane in ozračje (NOAA) so danes sporočili, da je bil julij doslej najtoplejši mesec v zgodovini merjenja svetovnih temperatur, prav tako pa je bilo najtoplejših prvih sedem mesecev letošnjega leta. Zanesljive meritve svetovnih temperatur potekajo od leta 1880.
Znanstvenik NOAA Jake Crouch je novinarjem v Miamiju povedal, da njihovi podatki vedno znova kažejo, da se svet segreva in se segreva še naprej. Sedaj bi bilo potrebno res začeti razmišljati, kaj to pomeni za ljudi oziroma kakšne bodo posledice.
Julija so po svetu namerili povprečno temperaturo 16,61 stopinj Celzija, kar je za 0,04 stopinje več kot julija 1998. V prvih sedmih mesecih letošnjega leta pa so bile svetovne temperature višje za 0,85 stopinje glede na povprečje 20. stoletja.
Prejšnji rekord je bil postavljen v prvih sedmih mesecih leta 2010, ko so temperature za 0,09 stopinje presegle povprečja 20. stoletja
Rekordi so julija letos in v prvih sedmih mesecih leta padali po južni Evropi, severnem delu južne Amerike, po zahodu ZDA in delih Afrike. Ponekod pa je bilo obratno. Severovzhod ZDA, zahod Rusije, vzhod in jug Azije ter vzhod Skandinavije je doživel hladnejše obdobje kot ponavadi.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.