Svetovni voditelji, diplomati in predstavniki civilne družbe so v petek navdušeno pozdravili soglasno potrditev nove razvojne agende do konca leta 2030, ki po besedah generalnega sekretarja Združenih narodov Bana Ki Muna uteleša težnje vseh ljudi po dostojnem življenju v miru in varnosti na zdravem planetu.
Nova razvojna agenda, ki sledi deklaraciji tisočletja sprejeti leta 2000, ima 17 ciljev in 169 podciljev. Stala naj bi med 3.500 do 5.000 milijard dolarjev na leto, kar je ustanovitelj Microsofta in filantrop Bill Gates označil za nerealna pričakovanja. Menil je, da bo svet lahko vesel, če bo ta znesek dosežen do leta 2030.
Kljub temu so udeleženci razvojnega vrha ZN, med njimi tudi premier Miro Cerar, navdušeno zaploskali, ko je predsednik generalne skupščine Mogens Lykketoft udaril s kladivom v potrditev agende. Tudi papež Frančišek je v svojem govoru pred ZN dejal, da je nova razvojna agenda pomembno znamenje upanja.
O problemu skrajnežev je govoril tudi egiptovski predsednik Abdel Fatah al Sisi, vodja Amnesty International Salil Shetty je ošvrknil razvite države, da ne morejo potrditi razvojnih ciljev in hkrati zanikati varno in zakonito pot beguncem, nemška kanclerka Angela Merkel pa je povedala, da ni hitrih rešitev za begunsko krizo.
Na plenarnem delu vrha so svojimi govori uvodoma nastopili voditelji Finske, Kolumbije, Bahamov, Irske, Afganistana, Latvije in Hrvaške. Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je poudarila, da je njeno državo nenadoma prizadela kriza, ki se je začela daleč od njenih meja. Val migrantov, ki prihajajo večinoma iz Sirije, po njenih besedah, pušča velik pečat na Hrvaški in celotni Jugovzhodni Evropi.
Cerar obljubil povečanje razvojne pomoči Slovenije
Premier Cerar je v svojem govoru menil, da agenda razvoja do leta 2030 ne pušča nikogar na cedilu in Slovenija verjame, da bo uspešna. Med drugim zato, ker daje trdne zaveze za uresničenje nedokončanega dela deklaracije tisočletja. Cilji te deklaracije, ki jim rok trajnosti poteče konec letošnjega leta, so bili po njegovih besedah v veliki meri doseženi, vendar so za izpolnitev obljub potrebna dodatna prizadevanja.
Cilji so uresničljivi, ker vključujejo zavezo za spoštovanje človekovih pravic enakopravno za vse, brez vsake diskriminacije. Tudi za ženske, katerih pravice so neločljivi del nove agende, je dejal. Cilji pa so uresničljivi tudi zato, ker agenda priznava povezavo med mirom in varnostjo ter trajnostnim razvojem, hkrati pa poudarja ekonomsko, socialno in okoljsko dimenzijo razvoja, je poudaril Cerar.
S krizo migracij se po njegovih besedah ne soočamo le v Evropi, ampak drugih v delih sveta. Pozval je k nujnemu ukrepanju, najprej z obravnavanjem vzrokov za krize ter preprečitvijo dodatne izgube življenj. "Slovenija in druge evropske državo smo okrepile reševanje krize v Evropi, načela našega delovanja pa temeljijo na človečnosti in solidarnosti, vendar pa tudi na varnosti," je dejal premier ter pozval k boju proti tihotapcem ljudi.
Podnebne spremembe so izziv, ki zahteva takojšnje ukrepanje, in Cerar upa na uspeh podnebne konference konec leta v Parizu oziroma dogovor o omejitvi izpustov toplogrednih plinov. "Ni treba posebej poudarjati, da je dogovor bistvenega pomena za trajnostni razvoj, čas pa teče hitro," je dejal.
Slovenija si bo po njegovih besedah v skladu s proračunskimi zmogljivostmi prizadevala za povečanje uradne razvojne pomoči in izboljšanje kakovosti te pomoči ter bo pripravila nacionalni načrt. Razvojna pomoč bo ostala ključni element razvojnega financiranja, doseganje razvojnih ciljev pa bo skupna pot, na katero morajo stopiti vsi, je dejal.
Slovenija bo pri tem sledila dvema tiroma, je povedal premier in pojasnil, da na nacionalni ravni že pripravlja novo slovensko razvojno strategijo, k odpravi revščine pa bo prispevala tudi s posodobljenim pravno-strateškim dokumentom o mednarodnem razvojnem sodelovanju.
"Slovenija je v desetih letih sodelovanja pri mednarodnem razvoju prispevala h gospodarskemu, socialnemu in okoljskemu napredku več kot 80 držav v razvoju. Naš cilj je pokazati, da lahko tudi prizadevanja majhnih držav donatork pomembno prispevajo k uresničitvi ciljev globalnega razvoja," je dejal. "Prepričan sem, da nam bo uspelo. Ta agenda je življenjska priložnost, ki jo moramo zagrabiti in uresničiti ter ne pozabiti, da to delamo za svoje ljudi, svoje prihodnje generacije in svoj planet," je govor sklenil Cerar.
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.