Minister Rupel je dejal, da po njegovih informacijah poteka pobuda evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, s katero naj bi razveljavili zaščitno ekološko-ribolovno cono (ERC) v Jadranu, ki jo je Hrvaška s 1. januarjem uveljavila tudi za članice EU. Kot je dodal, naj bi bila pobuda uresničena oz. uspešna do konca meseca.
Rupel je danes pred odborom DZ za zunanjo politiko tudi ponovil stališče Slovenije, da gre pri vprašanju ERC za razmerje med Hrvaško in EU in "da moramo na zaplete z ERC gledati kot na problem izpolnjevanja obljub kandidatke za članstvo v EU". "Hrvaška je podpisala sporazum v navzočnosti Evropske komisije tudi s Slovenijo in Italijo, ampak tista, ki je odgovorna, da se stvar reši, je Evropska komisija," je poudaril.
Na vprašanje poslanca SDS in predsednika OZP Jožefa Jerovška, ali bo morebitna današnja nezaupnica italijanski vladi eden od vzrokov, da bo Hrvaška dobila dodaten čas za nujne nadaljnje korake glede ERC, pa je Rupel dejal, da bo "Italija v vsakem primeru imela vlado" in ob tem izrazil dvom, da bi katerakoli italijanska vlada spremenila sedanja stališča glede ribolova.
Mesić na odprtju razstave
"Hrvatje in Slovenci so se borili z ramo ob ramo pri Kobaridu na isti strani. Upam, da se bosta Hrvaška in Slovenija kmalu borili spet na isti strani, z ramo ob ramo kot članici Evropske unije, kljub zaščitno ekološko-ribolovni coni (ERC)," je izjavil hrvaški predsednik Stipe Mesić na odprtju razstave Velika vojna v Krnskem pogorju.
Mesić je v nagovoru v galeriji "Zvonimir" hrvaškega obrambnega ministrstva izrazil prepričanje, da bo Slovenija kot sosednja država in predsedujoča EU konstruktivno podpirala Hrvaško na poti v EU, kar bo prispevalo tudi k celotni evropski združitvi kot milenijskemu dejanju.
Sanader poziva k pogajanjem
Hrvaška je 1. januarja 2008 razglasila ERC. Slovenija in Italija menita, da je z enostransko razglasitvijo kršila določila pristopne pogodbe k Evropski uniji, zato je možno, da bodo pogajanja z Unijo prekinjena.
Hrvaški premier Ivo Sanader je sicer pozval k pogovorom med Hrvaško, Slovenijo, Italijo in Evropsko komisijo. Izjavil je, da na srečanju pričakuje pojasnitev in skupno rešitev tistega, kar moti Slovenijo in Italijo. Predsednik hrvaške vlade je tudi ponovil, da Hrvaška ni razglasila ERC v Jadranu, tudi za članice Evropske unije brez posvetovanj z Ljubljano in Rimom. "Omenjena posvetovanja so izzvala italijansko in slovensko nezadovoljstvo, toda to ne pomeni, da ni bilo posvetov," je dejal.
Swoboda: Pogajanja niso blokiranaPoročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannes Swoboda je dejal, da pogovori s Hrvaško o vstopu v Evropsko unijo niso blokirani, vendar pa so v težki fazi. Poudaril je, da se Hrvaška mora soočiti s problemom ekološko-ribolovne cone s Slovenijo. Na vprašanje koliko odstotkov je možnosti, da Hrvaška vstopi v EU do leta 2011, pa je dejal, da morajo dobiti povabilo pred volitvami za evropski parlament, ki pa bodo leta 2009.
Slovenija in Italija v močnejši poziciji
Swoboda je poudaril, da Hrvaška glede ekološko-ribolovno mora pristati na kompromis, saj je razglasitev cone bila "enostranska odločitev“.
"Zdi se mi, da je to vprašanje (o ERC) načel na Hrvaškem in v Sloveniji. Hrvaška mora narediti odločilen korak in se dogovoriti s Slovenijo in Italijo. Obe državi sta v močnejši poziciji, to je nažalost resničnost, to je življenje“ je dejal
Poudaril je še, da Hrvaška mora nujno izpeljati reforme ne le v pravosodju in javni upravi, ampak tudi na vseh ostalih področjih iz pogajalskega procesa. "Če Hrvaška ne bo pospešila pristopnih prizadevanj, bodo evropski poslanci lahko povedali, da bodo Hrvati stopili v EU skupaj s Srbijo in ostalimi državami iz regije", je opozoril Swoboda. Dodal je, da tudi to ne bi bilo slabo, vendar je časovni okvir slab, saj pomeni veliko čakanja.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.