Množica vojaških rekrutov se je zbrala pred vojaškim centrom v Bagdadu, v stavbo pa so jih spuščali po 250. Med rekrute se je pomešal tudi samomorilski napadalec, ki se je razstrelil.
Po poročanju agencije Reuters je bilo ubitih najmanj 57 rekrutov, še 123 je bilo ranjenih. Po navedbah predstavnikov zdravstvenih oblasti bi se število mrtvih lahko povzpelo na 61. ''Stali smo v dolgi vrsti. Vojaki in oficirji. Nenadoma je prišlo do eksplozije. Hvala bogu, da imam ranjeno samo roko,'' je dejal eden od prisotnih rekrutov.
Gre za enega najbolj krvavih napadov letos, izvedli pa so ga sočasno z domnevno uporniško kampanjo proti sodnikom v Bagdadu.
Napad se je zgodil v vojaški stavbi, v kateri je bilo v času Sadama Huseina obrambno ministrstvo. Napad se je zgodil v času, ko v Iraku vladajo izredno napete politične razmere. Ozračje je dodatno napeto, saj so ZDA za konec meseca napovedale vrsto vojaških operacij.
Obama ostro obsodil napad
Ameriški predsednik Barack Obama je ostro obsodil današnji napad. "Očitno so tam še vedno ljudje, ki želijo zavreti napredek, ki ga je iraški narod naredil v smeri demokracije. Iraški narod ostaja trdno na poti in prepričani smo, da se približujemo koncu naše vojaške misije v Iraku," je izjavil tiskovni predstavnik Bele hiše Bill Burton.
Ameriška vojska, ki je leta 2003 vodila invazijo, naj bi v skladu z načrti do konca meseca zaključila večje bojne operacije v Iraku. V državi naj bi ostalo le še okoli 50.000 ameriških vojakov.
Ameriška vojska naj bi se iz Iraka povsem in dokončno umaknila do konca leta 2011 oziroma več kot osem let po tem, ko je predhodnik ameriškega predsednika Baracka Obame, George Bush, začel vojno, ki je strmoglavila dolgoletnega diktatorja Sadama Huseina.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.