Tujina

Razstava ali revizionizem?

Berlin/Varšava, 11. 08. 2006 10.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zaradi razstave o beguncih v 20. stoletju se je vnel spor med Nemčijo na eni ter Češko in Poljsko na drugi strani.

Razstava o milijonih Evropejcev, ki so morali v minulem stoletju zbežati z domov, je poskrbela za vročo kri na relaciji Varšava-Berlin
Razstava o milijonih Evropejcev, ki so morali v minulem stoletju zbežati z domov, je poskrbela za vročo kri na relaciji Varšava-Berlin FOTO: Reuters

Razstava govori o milijonih Evropejcih, ki so morali v dvajsetem stoletju bežati s svojih domov, na ogled pa so jo postavili v Berlinu. Nič spornega, če je ne bi organiziralo združenje Nemcev, ki so morali po drugi svetovni vojni v naglici zapustiti vzhodno Evropo, predvsem Poljsko in takratno Čehoslovaško.

Razstava se ne osredotoča na izseljene Nemce, ampak pozornost posveti tudi Armencem, ki so jih preganjali v Turčiji, Judom, ki so bežali pred holokavstom in beguncem, ki so se morali umakniti pred morijo balkanskih vojn.

Poljska vlada je zato svoje zahodne sosede takoj obtožila poskusa spreminjanja zgodovinskih dejstev, oglasil pa se je kar sam premier Jaroslaw Kaczynski. »To je poskus revizioniranja zgodovine druge svetovne vojne,« je dejal med govorom v bližini Gdanska, na mestu, kjer je stalo nacistično koncentracijsko taborišče Stutthof. »Ne smemo pozabiti, kdo je bil rabelj in kdo žrtev,« je nadaljeval.

Kaczynski je mesto, od koder je kritiziral nemško razstavo, skrbno izbral. Stutthof je namreč zadnje taborišče, ki je bilo osvobojeno, v šestih letih njegovega delovanja pa so tam pobili kar 65 tisoč ljudi.

Razstavo so obsodili tudi na Češkem, kjer jih skrbi obujena nemška nostalgija po izgubljenih ozemljih. Na podoben odziv je delo organizatorjev razstave naletelo v domovini.

Organizatorki razstave so v preteklosti že večkrat očitali poskuse revizionizma
Organizatorki razstave so v preteklosti že večkrat očitali poskuse revizionizma FOTO: Reuters

Organizatorka razstave in predsednica nemške Zveze izgnancev Erika Steinbach, ki je blizu nemški kanclerki Angeli Merkel, očitke zavrača in pravi, da so le želeli predstaviti usodo milijonov Evropejcev, med katerimi je tudi med 14 in 15 milijonov Nemcev, ki so ob prihodu sovjetske Rdeče armade in po porazu nacizma bežali proti zahodu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.