"Dajte Aleksisu Ciprasu priložnost," danes številni Grki odgovarjajo na pomisleke ostalih Evropejcev. Verjamejo mu, da bo odpravil politiko stiskanja pasu, se zoperstavil upnikom, ki hočejo plačilo dolgov in Grčiji po prepričljivi zmagi na volitvah, prinesel novo blaginjo.
Velik del Evrope je do Ciprasovih obljub nekoliko bolj skeptičnih. A Grki sami priznavajo – po letih obupa preostane samo še upanje, da slabše ne more biti.
Za Ciprasa pa to pomeni, da prevzema državo v izjemno slabi kondiciji, ljudje pa pričakujejo hitro in učinkovito ukrepanje, predvsem pa boljše čase. Kako velika so pričakovanja, je mogoče sklepati tudi iz tega, da Grki sami ocenjujejo, da so bile včerajšnje volitve najpomembnejše v njihovi novejši zgodovini, ob tej priložnosti so se v domovino vrnili tudi nekateri izseljenci, upanje v Ciprasa polagajo celo izven grških meja. "To je trenutek, ko je konec varčevanja v Evropi. Končno je bil slišan glas ljudstva. To ni velik trenutek le za Grčijo, ampak za vse nas," je za Guardian povedal Nicola, ki je le za to priložnost v Atene prišel iz Italije.
38-letna Irini je ocenila, da je bilo zadnjih 5 let za Grčijo brutalnih. Hitrega preobrata ne pričakuje. "Gotovo bodo najprej naredili najosnovnejše – uredili minimalno plačo, najnižje pokojnine, stvari, ki so pomembne. Velike stvari lahko pridejo kasneje in morajo biti dobre za vse."
Takoj po Ciprasovi zmagi se je na ulici veselila tudi trojica študentov arhitekture. Z nekaj previdnosti: "Zdaj imamo spet upanje, varnosti pa še ne. Stvari ne bodo več iste. Vprašanje pa je, kakšne bodo."
Dimitris Triantafillou, grški psiholog, ki živi v Parizu, je volitve ocenil za zgodovinski dogodek. Na spremembe upa tudi njegov prijatelj Nikos Georgoussi: "A to je naloga ljudstva, ne naloga elit."
78-Maria je vse življenje volila konservativce. Tokrat je njen glas dobil Cipras: "Ne zaupam nikomur več, ki je deloval v kateri koli vladi doslej. Stvari so slabe. A videti je, kot da je ljudem v Sirizi mar. Moj vnuk, star je 7 let, je dejal svoji mami, naj voli Ciprasa, ker govori o revnih ljudeh."
Čeprav imajo ljudje velika pričakovanja, pa Chris Alefantis, urednik grškega časopisa Shedia meni, da se ljudje zavedajo stanja: "Zadovoljni bodo že, če naredijo dve ali tri stvari, ki so jih obljubili. Nihče ne pričakuje čudežev. Njihov najpomembnejši dosežek je, da so ljudem dali občutek, da jim je mar. Ljudje so počutijo izpostavljene in nezaščitene, doslej pa niso imeli občutka, da jih tisti na oblasti razumejo."
Drugačnega mnenja je obrtnik Vassilis. 62 – letnik meni, da so v Sirizi preveč vročekrvni, da bodo na glavo Evrope poskušali uperiti pištolo in končali slabo: "Kljub varčevanju sem mnenja, da bi bilo bolje ostati s politiko, ki jo vsaj poznamo. Siriza veliko obljublja, kaj lahko naredijo, pa ne vemo. Najbrž bi si res morali izpogajati boljše pogoje za vračanje dolgov, a na drugačen način."
KOMENTARJI (354)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.