
76 let stara skrivnost naj bi bila končno razrešena, trdijo znanstveniki. Gre za vprašanje, kaj je bil vzrok požara, ki je uničil cepelin Hindenburg.
Ta je v zrak prvič poletel leta 1936 v nemškem Friedrichshafenu. 245 metrov dolga in 41 metrov široka "zračna ladja", ki je lahko sprejela od 50 do 72 potnikov ter od 40 do 61 članov posadke, dosegla pa hitrost do 135 km/h, je čez Atlantik uspešno prepeljala več kot 1000 potnikov. Nato pa se je 6. maja 1937 zgodila tragedija.
Med pristajanjem v New Yorku je cepelin pred očmi številnih opazovalcev zajel ogenj. Na krovu je umrlo 35 ljudi, na tleh pa en delavec pristajalne ekipe.
Čeprav so se pojavljale številne teorije, pravi vzrok nesreče ni bil znan. Ugibalo se je o podtaknjenem eksplozivu in vnetljivi barvi cepelina.
Zdaj pa so se iskanja odgovorov lotili strokovnjaki, ki so izdelali 24-metrski model Hindenburga. Ugotovili so, da so bile dosedanje teorije o vzrokih nesreče napačne.
Poskus, ki bo kmalu prikazan tudi v dokumentarcu, namreč kaže, da je do katastrofe prišlo zaradi statične elektrike. Ta naj bi se na plovilu nabrala, ko je letelo skozi neurje.
Pristajalna ekipa je nato cepelin s pristajalnimi vrvmi ozemljila, kar je povzročilo iskro, ta pa je bila tako uničujoča zaradi zlomljene žice ali zataknjenega plinskega ventila, zaradi česar se je po prezračevalnikih širil vodik. Kombinacija vnetljivega plina in iskre je torej povzročila hud požar, ki je uničil cepelin, pravijo strokovnjaki.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.