Rimskokatoliška cerkev ima očitno vse več težav na finančnem področju. Razrešen je bil namreč direktor vatikanske banke IOR Ettore Gotti Tedeschi. Iz uprave, kjer so mu dali nezaupnico, so sporočili, da Gotti Tedeschi ni uspel izpeljati svojih glavnih dolžnosti, tako kot bi jih moral. Člani uprave so menili, da je razrešitev ključna za to, da bi banko ohranili "pri življenju", poročajo tuji mediji.
Uprava bo zdaj začela iskati novega kandidata za direktorja, želijo pa predvsem, da bi banka spet vzpostavila vezi z mednarodno finančno skupnostjo in svoje delovanje utemeljila na sprejetih mednarodnih bančnih standardih.
Gotti Tedeschi, ki je od leta 2010 osumljen domnevnega pranja denarja, razrešitve ni želel komentirati. Novinarjem je rekel le, da raje ne reče nič, sicer bo rekel kaj grdega. Za tiskovno agencijo Reuters pa je dejal, da je to plačilo za njegovo transparentno delo.
Transparentnost bančništva je vprašljiva
Moneyval, organ Sveta Evrope, ki je zadolžen za preprečevanje pranja denarja, pripravlja poročilo o tem, ali Vatikan izpolnjuje mednarodne standarde na področju finančnih transakcij. V začetku leta pa so se v javnosti pojavili podatki, na podlagi katerih je možno sklepati, da so med vatikanskimi bančniki in uradniki velike razlike na področju transparentnosti.
Ko je bila leta 2010 uvedena preiskava zoper Gottija Tedeschija, so iz Vatikana sporočili, da so presenečeni nad tem in da direktorju popolnoma zaupajo. Sporočili so še, da gre za nesporazum in da nihče od zaposlenih ni vpleten v sporne posle.
Med preiskavo pa je italijanska policija zasegla 23 milijonov evrov, ki jih je vatikanska banka hotela premestiti z manjše italijanske banke, imenovane Credito Artigiano. Mesec po tem, ko je bil denar zasežen, je Vatikan oblikoval novo finančno službo za preprečevanje pranja denarja.
Namen službe je bil tudi doseči bolj pregledno bančno poslovanje. Cilj tega je bil, da bi bil Vatikan vključen na "beli seznam" Evropske komisije. Gre za seznam držav, ki izpolnjujejo mednarodne standarde za boj proti goljufiji in pranju denarja.
Vatikan prijel človeka, ki naj bi razkrival tajne dokumente
Vatikan je danes sporočil, da so aretirali moškega, pri katerem so odkrili tajne vatikanske dokumente. Na Svetem sedežu naj bi tako naredili konec škandalu uhajanja zaupnih informacij italijanskim medijem, ki je izbruhnil v začetku leta.
In prav s tem škandalom naj bi bil povezan tudi Tedeschi, omenjajo nekateri tuji mediji. Omenjeni naj bi bil povezan z ljudmi, ki so javnosti odkrivali skrivnosti Vatikana. Uradne potrditve teh navedb sicer ni.
Aretirani ni duhovnik, je medijem razkril vir iz Vatikana, na današnji tiskovni konferenci pa je predstavnik Svetega sedeža Federico Lombardi novinarjem dejal, da je preiskava vatikanske policije privedla do človeka, ki je imel pri sebi zaupne dokumente. "To osebo trenutno zaslišujejo," je dodal, identitete prijetega, njegovega delovnega mesta ali časa aretacije pa ni razkril.
Po poročanju časnika Il Foglio gre za vodjo osebja v stanovanjskih prostorih papeža Benedikta XVI. Italijanski mediji poročajo, da je njegovo ime Paolo Gabriele. A ta bi lahko bil tudi žrtveno jagnje, saj so si preiskovalci za vatikanskimi zidovi čim prej želeli najti krivca za uhajanje dokumentov. Tako po poročanju omenjenega časnika ni nujno, da je sploh pravi ali edini krivec.
Kaj je bilo v dokumentih?
Nekateri izmed dokumentov, ki so jih objavili mediji, se ukvarjajo z navedbami o korupciji znotraj Vatikana, predvsem pa z dejavnostmi vatikanske banke in vatikanskega državnega tajnika, kardinala Tarcisia Bertoneja.
V soboto pa je izšla še knjiga "Sua Santita" (Njegova svetost), ki objavlja več deset izjemno tajnih faksov in pisem, za katere je vedel papež oz. so bili nanj naslovljeni, in ki so jih "globoka grla" dostavila avtorju dela, novinarju Gianluigiju Nuzziju.
Ti dokumenti osvetljujejo številne interne razprave, med drugim o odnosu do italijanskih oblasti, pri čemer gre tudi za pritiske Vatikana pri družbenih vprašanjih, vprašanjih davkov in financ ter o odnosu do spolnih škandalov v skrajno konservativnem redu Kristusovih legionarjev. Razkrivajo pa tudi notranje spopade za oblast.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.