Tujina

Razpustili komisijo za Dženin

Nablus/New York, 03. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je razpustil komisijo, ki naj bi preučila dogodke v Dženinu. Hkrati so se ZDA, predstavniki ZN, Evrope in Rusije dogovorili o sklicu mirovne konference, predstavniki Bele hiše pa so že zavrnili vnaprejšnja previsoka pričakovanja o njenem uspehu.

Kriza na Bližnjem vzhodu
Kriza na Bližnjem vzhodu FOTO: Reuters

Generalni sekretar Kofi Annan je po večdnevnem prerekanju z Izraelom v noči na petek tudi uradno sporočil, da je razpustil komisijo ZN, ki naj bi preučila dogodke v Dženinu. Annan je svojo odločitev v pismu sporočil Varnostnemu svetu ZN, Izraelu in avtonomnim palestinskim oblastem, komisiji pod vodstvom nekdanjega finskega predsednika Marttija Ahtisaarija, ki je več dni čakal na odločitev o odhodu na Bližnji vzhod, pa se je zahvalil za pripravljenost.

ZDA, EU, ZN in Rusija za mirovno konferenco

Colin Powell: Mirovna konferenca o Bližnjem vzhodu naj bi bila poleti
Colin Powell: Mirovna konferenca o Bližnjem vzhodu naj bi bila poleti FOTO: Reuters

Ameriški državni sekretar Colin Powell je po srečanju s predstavniki ZN, EU in Rusije v Washingtonu dejal, da so se dogovorili o načrtu za sklic mirovne konference o Bližnjem vzhodu, do katere naj bi prišlo že letošnje poletje, nekje v Evropi ali na Bližnjem vzhodu. Po Powellovih besedah bodo na konferenci obravnavali varnost, gospodarske reforme, humanitarna vprašanja in politično pot do ustanovitve palestinske države. Powell je dejal, da morajo podrobnosti okoli konference še dodelati, vendar pa naj bi z njo izkoristili priložnost, ki se je ponudila z odpravo blokade Jaserja Arafata v Ramali.

Brzdanje previsokih pričakovanj

Ob tem skušajo ZDA brzdati visoka pričakovanja o njenem izkupičku, saj bo mirovna konferenca potekala zgolj na ministrski ravni, na njej pa tudi ne bodo sprejeli končnega besedila mirovnega sporazuma. Na vprašanje, ali bo na konferenci sodeloval tudi Jaser Arafat, je tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer dejal, da bo to ministrsko srečanje, na katerem bodo "različni ljudje razložili različne ideje". "Nihče ne predlaga, da bi na srečanju prišlo do dokončnega dogovora. To ne bo Madrid ali Oslo," je dejal Fleischer. Na podlagi vrhunskega srečanja v Madridu je leta 1991 pod pokroviteljstvom Georga Busha (starejšega) prišlo do mirovnega sporazuma med Izraelom in Jordanijo, prvih neposrednih pogovorov med Izraelom in Sirijo. Leta 1993 pa je v Oslu po nekaj tednih tajnih pogovorov Izrael s Palestinci podpisal mirovni sporazum, na podlagi katerega je priznal Palestinsko osvobodilno organizacijo (PLO) in začel z umikom z Zahodnega brega in Gaze.

Kot je dejal tiskovni predstavnik izraelskega premiera Ari Mekel, se izraelska vlada trenutno na omenjeni predlog ne namerava odzivati, je pa naklonjena politični rešitvi spora. Palestinski voditelj Jaser Arafat pa je izrazil pripravljenost za sodelovanje na omenjeni konferenci.

Izraelska vojska je ponoči vdrla v severni in zahodni del Nablusa na Zahodnem bregu. Med vdorom sta bila ubita dva Palestinca in izraelski poveljnik. Izraelska vojska, ki se je že umaknila iz mesta, je sporočila, da je bil namen vdora iskanje teroristov in preprečevanje terorističnih napadov. Izraelska vojska je operacije izvajala tudi v dveh palestinskih vaseh, pri čemer je aretirala domnevne islamske skrajneže.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10