Bošnjaki iz Srebrenice so v torek zaprli šotorsko naselje, ki so ga v Sarajevu postavili 16. aprila v znak protesta zaradi slabih razmer v Srebrenici. Kot je povedal vodja iniciativnega odbora Čamil Duraković, so tabor zaprli zaradi razočaranja nad mednarodno skupnostjo in politiki BiH, poudaril pa, da bodo prizadevanja za vrnitev mesta pod pristojnost države BiH nadaljevali kot nevladno Združenje žrtev genocida v Srebrenici.
Več deset moških, žensk in otrok je s postavitvijo šotorskega naselja ob opozarjanju na slabe razmere v Srebrenici skušalo dobiti tudi podporo javnosti in politike za zahtevo, da mora Srebrenica zaradi genocida nad Bošnjaki s strani srbskih sil leta 1995 dobiti poseben status zunaj Republike srbske.
Protest prinesel pozitivne premike
Kot je dejal Duraković, je očitno, da podpore za poseben status zunaj Republike srbske niso dobili, kljub temu pa je njihov protest dal pozitivne rezultate, saj je bil nekdanji ameriški veleposlanik v BiH Clifford Bond imenovan za posebnega mednarodnega koordinatorja, ki naj bi pomagal Srebrenici pri gospodarski obnovi. Kot uspeh je označil tudi odločitev bivšega visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schwarz-Schillinga, ki je v dneh pred odhodom s položaja upravo spominskega centra v Potočarih, ki je posvečen 8000 bošnjaškim žrtvam pokola v Srebrenici leta 1995, prenesel na oblasti BiH.
Dodal je še, da bodo šotore umaknili do konca tedna, da pa se je zadnja skupina protestnikov samostojno odločila, da se ne bodo vrnili v Srebrenico, ampak se bodo naselili drugod v BiH. Izpostavil je še, da Srebrenica ne potrebuje samo gospodarskega razvoja, ampak tudi soočenje z zgodovinsko resnico. Na konferenci za razvoj Srebrenice se je sicer prav v torek več tujih držav, kot tudi oblasti BiH, zavezalo, da bodo za gospodarski razvoj mesta do leta 2010 namenili okoli 20 milijonov evrov.
Schillingu nasprotuje vlada
Odločitvi Schwarz-Schillinga o spominskem centru Potočari sicer ostro nasprotujeta vlada in parlament Republike srbske, ki menita, da je njen namen izločiti Srebrenico iz te srbske entitete in da pomeni kršitev Daytonskega mirovnega sporazuma. Rusko zunanje ministrstvo je v torek stopilo na stran Republike srbske in ocenilo, da je Schwarz-Schilling z odločitvijo odvzel del ozemlja Republiki srbski in kršil Daytonski sporazum. Pri tem je Moskva pozvala novega visokega predstavnika v BiH Miroslava Lajčaka, naj "popravi dejanja svojega predhodnika".
Lajčak, ki je položaj prevzel v ponedeljek, je že pred dnevi dejal, da je Schwarz-Schilling deloval v okviru svojih pristojnosti, sicer pa naj bi se o tem vprašanju še ta teden pogovoril s predstavniki oblasti v Banja Luki.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.