
Medtem ko vlada v Londonu zagovarja sankcije proti Zimbabveju, so se afriške države združile v podporo Zimbabveju.
Avstralski zunanji minister Aleksander Downer, ki je podprl zahteve o uvedbi sankcij proti predsedniku Zimbabveja Robertu Mugabeju, ki naj bi poskušal zrežirati bližajoče predsedniške volitve, je dejal, da so se afriške države združile, da bi zaščitile svojega soseda. "Med afriškimi državami je prisotno izrazito regionalno stališče, da je potrebno zaščititi eno izmed njih," je ob robu vrha dejal Downer. "Pojavil se je pojem zaščite Afričanov od zunanjih kritik. Še vedno namreč obstaja občutek, da imajo Britanci in druge države neokolonialistične težnje," je še dodal Downer.
Zaenkrat ni verjetno, da bi Commonwealth proti Zimbabveju uvedel kakršnekoli ukrepe, saj skupnost vse tovrstne ukrepe sprejema soglasno, afriške države pa predstavljajo kar tretjino od 54 držav Commonwealtha. Kljub temu se nadaljujejo pogovori o morebitnem kompromisu o tem kdaj in kako Zimbabve izključiti iz Commonwealtha, če bi se po volitvah izkazalo, da so bile nesvobodne.
Vlada v Londonu Mugabeja obtožuje, da pred predsedniškimi volitvami v Zimbabveju, ki bodo potekale 9. in 10. marca, izvaja politično zastraševanje in nasilje. Največjo nevarnost sedanjemu predsedniku Mugabeju, ki je prišel na oblast pred 22 leti, ko je Zimbabve razglasil neodvisnost od Velike Britanije, predstavlja opozicijski vodja Morgan Tsvangirai.
Po poročanju britanskega časnika Sunday Telegraph naj bi Mugabe, zaradi bojazni pred porazom na volitvah in morebitnim pobegom iz države, v zadnjih treh mesecih na različne bančne račune v tujini položil več kot 16 milijonov evrov. Skoraj ves denar naj bi nakazal na skrite račune v Maleziji, s katero ima Mugabejeva vlada dobre odnose. Podatke o prenosu denarja naj bi posredovalo zimbabvejsko opozicijsko gibanje, še poroča časnik. Neki drugi časnik pa je danes poročal, da so švicarske oblasti pripravljene zamrzniti bančne račune Mugabeja in njegove vlade, na katerih je skupaj 82,5 milijonov ameriških dolarjev. Banke bodo denar zamrznile šele potem, ko bodo znani izidi volitev, in če bo, kot predvidevajo, oblast s prevaro ponovno prevzel Mugabe, je še poročal časnik. Kot je za časnik povedala tiskovna predstavnica švicarskega zunanjega ministrstva Daniela Stoffel-Fatzer, bo moral odločitev vlade ratificirati še švicarski parlament, nato pa bodo o odločitvi obvestili še zimbabvejske oblasti.
Na vrhu Commonwealth so ustanovili tudi nov, več milijonov dolarjev vreden sklad, ki naj bi pomagal pri spodbujanju investicij v Afriki, s čimer bi obubožani celini pomagali pri razvoju gospodarstva in dvigu življenjskega standarda. "Investiranje v afriško gospodarstvo je zagotovo eden od načinov spodbujanja gospodarskega razvoja," je dejal sekretar Commonwealtha Don McKinnon in dodal, da je so investicije tisto, ki lahko, bolj kot razvojna pomoč, zagotovijo dolgoročen razvoj in pravično delitev koristi globalizacije.
Škandal na vrhu pa je povzročila nagada Commonwealtha za boj proti aidsu. Ugandski predsednik Yoweri Museveni je namreč danes, ko je prejel nagrado Commonwealtha za uspešno vladno kampanjo za preprečevanje širjenja virusa HIV in aidsa, dejal, da je eden od razlogov za zmanjšanje širjenja te smrtonosne bolezni ta, da v njegovi državi ni homoseksualcev. Nedavno pa je neka skupina za zaščito človekovih pravic Ugando uvrstila na seznam držav, ki jih obtožujejo mučenja in slabega ravnanja s homoseksualnimi državljani.
Britanski premier Tony Blair, ki prav tako prisostvuje vrhu v Coolumu, pa je sporočil, da namerava v prihodnjih nekaj tednih odpotovati v Washington, kjer se bo z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem pogovarjal o iraškem orožju za množično uničevanje in morebitnih ukrepih glede uničenja tega orožja. Blair je tudi dejal, da še ni znano, kakšne ukrepe bodo uvedli proti Iraku, poudaril pa je, da Irak krši vse resolucije Združenih narodov, ki se nanašajo na delovanje inšpektorjev ZN. Vrh Britanske skupnosti narodov je v soboto odprla britanska kraljica Elizabeta II.