Hrvaški predsednik Stipe Mesić je "neprijetno presenečen nad vsebino in tonom zadnjih izjav, ki prihajajo iz italijanskega državnega vrha," so zapisali na Mesićevi spletni strani. Čeprav v sporočilu to ni izrecno poudarjeno, gre očitno za Mesićev odziv na Napolitana, ki je v soboto na Dan spomina na fojbe posmrtno odlikoval fašističnega upravitelja Zadra Vicenca Serretnina.
Napolitano je med ostalim govoril o "slovanskem sovraštvu in prizadevanjih za aneksijo", kar je Mesić ocenil kot vpletanje v aktualne hrvaško-italijanske odnose in ne samo v zgodovinska dejstva. "Takšne izjave, v katerih ni možno spregledati sledi odprtega rasizma, zgodovinskega revizionizma in političnega revanšizma, je vsekakor težko uskladiti z deklarirano željo po izboljšanju dvostranskih odnosov dveh držav," je še zapisano na strani.
Mesić je pred kratkim izjavil, da so bili zločini pri fojbah po drugi svetovni vojni reakcija na fašistične zločine v času okupacije Istre in Dalmacije, obenem pa je obsodil vsak posamičen zločin tudi s strani zmagovalcev. "Mesić se zavzema za vrednotenje širšega zgodovinskega konteksta, ter je nasprotoval tako molčanju o dejstvih, kot spreminjanju zgodovinskih poražencev v zgodovinske zmagovalce," je še zapisano.
Pod vprašajem Mirovni sporazum
Hrvaški predsednik kot "posebej osupljivo in potencialno skrajnje nevarno" ocenjuje postavljanje pod vprašaj Mirovni sporazum iz leta 1947, ki ga je podpisala Italija. Dodaja, da je "za Hrvaško absolutno nesprejemljiva kakršna koli vprašljivost tudi osimskih sporazumov, ki sta jih podpisali Italija in Jugoslavija, s tem pa tudi Hrvaška kot ena izmed njenih naslednic".
Mesić je še dejal, da verjame v potrebo po nadaljnjem razvijanju prijateljskih hrvaško-italijanskih odnosov, ter da je protestiral proti vsakemu dvomu o temeljih združene Evrope, med katerimi ima veliko vlogo tudi antifašizem.
Napolitanove izjave sta obsodili tudi opozicijska Socialdemokratska stranka (SDP) in Istrski demokratski sabor (IDS), ki sta zahtevali ostro reakcijo Evropske unije. Medtem pa je poslanec italijanske manjšine v Saboru Furio Radin pozval k nujnemu sestanku "sprave" med Mesićem, Napolitanom in slovenskim predsednikom Janezom Drnovškom, je zapisal današnji Jutranji list.
Zgodovino zgodovinarjem
Italija in Hrvaška naj se osredotočita na reševanje odprtih vprašanj, zgodovino pa naj prepustita zgodovinarjem, je danes v Bruslju ob robu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije poudarila hrvaška ministrica za zunanje zadeve in evropske integracije Kolinda Grabar-Kitarović. Tako se je ministrica odzvala na izjave Napolitana.
Gre za žrtve totalitarističnih režimov iz 20. stoletja, sedaj pa se je treba osredotočiti na prihodnost odnosov med Hrvaško in Italijo, je pozvala ministrica, ki se v Bruslju udeležuje srečanja foruma EU in zunanjih ministrov držav Zahodnega Balkana ob robu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.