Kubanska skupščina je v nedeljo na tajnem glasovanju potrdila 76-letnega Raula Castra za novega predsednika Kube, s čimer se je na otoški državi tudi uradno končalo pol stoletja vladavine njegovega brata 81-letnega Fidela Castra.
Izvolitev Raula Castra je bila pričakovana, saj je bil tudi edini kandidat za položaj, potem ko je Fidel Castro v torek sporočil, da se ne bo vrnil na položaj predsednika, ki ga je 31. julija 2006 "začasno" predal bratu Raulu. 614-članska kubanska skupščina je prav tako izvolila svojega predsednika, kar je ponovno postal Ricardo Alacron. Za prvega podpredsednika Kube pa je bil izvoljen 77-letni Jose Ramon Machado, ki spada v staro gardo Castrovih revolucionarjev.
So na vidiku demokratične spremembe?
Izvolitev stare garde na vodilne položaje v državi napoveduje, da se Kuba še ne bo tako hitro odpravila proti demokratičnim reformam, ki jih najbolj glasno zahtevajo ZDA. Tudi Fidel Castro je v petek napisal članek, v katerem je zatrdil, da "transformacijo" potrebujejo ZDA, ne pa Kuba, ki bo vztrajala na "dialektični" poti. Ta pot je sicer prebivalcem Kube prinesla povprečno plačo 15 dolarjev na mesec, kolaps infrastrukture in pomanjkanje ter ameriški embargo.
Ameriška sankcije sicer niso uspele omajati režima Fidela Castra, ki je na položaju opazoval menjavo 10 ameriških predsednikov, odkar je leta 1959 z revolucijo strmoglavil diktatorski režim Fulgencia Batiste. Castro je uspel preživeti več poskusov atentata ameriške obveščevalne agencije CIA, invazijo v Zalivu Svinj in propad podpornice Sovjetske zveze. S položaja ga je na koncu spravila bolezen.
Fidel Castro se nedeljske seje skupščine ni udeležil a je kljub temu že ob njenem začetku, ko je bil omenjen, požel stoječe ovacije januarja letos izvoljenih novih poslancev skupščine. Skupščina je sicer prejela Castrovo glasovnico z njegovimi glasovi za člane državnega sveta. Poslanci so namreč potrdili seznam 31 članov tega najvišjega izvršnega organa, ki ga vodijo predsednik, prvi podpredsednik in še pet podpredsednikov drugega reda.
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice pa je Kubo ob današnji seji skupščine pozvala, naj gre v smeri "mirnih, demokratičnih sprememb". "Pozivamo kubansko vlado, da začne proces, mirne, demokratične spremembe z izpustitvijo vseh političnih zapornikov, spoštovanjem človekovih pravic in postavitvijo jasne poti proti svobodnim in poštenim volitvam," je v izjavi med drugim zapisala Riceova.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.