Tujina

Ratifikacija ustave naj se nadaljuje

Ljubljana/Amsterdam, 02. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Po francoskih so evropsko ustavo odklonili še nizozemski volivci. Med evropskimi politiki kljub temu prevladuje prepričanje, da je treba z ratifikacijo ustave nadaljevati.

Več kot 60 odstotkov NIzozemcev ni podprlo evropske ustave (Foto: Reuters)
Več kot 60 odstotkov NIzozemcev ni podprlo evropske ustave (Foto: Reuters) FOTO: POP TV

Nizozemski volivci so na referendumu zavrnili evropsko ustavo. Za ratifikacijo ustave je glasovalo le 38,4 odstotka volivcev, medtem ko je volilna udeležba dosegla 62,8 odstotka.

Kot je pokazala raziskava instituta Interview/NSS, je za ustavo glasovalo več moških (60 odstotkov) kot žensk (40 odstotkov), precej zagovornikov ustave pa je bilo med osebami, starejšimi od 50 let.

Nizozemski premier Jan Balkenende je po prepričljivem referendumskem "ne" osnutek zakona za ratifikacijo ustavne pogodbe Evropske unije umaknil iz postopka in o tem že obvestil parlament. S tem je sprejem ustavne pogodbe EU na Nizozemskem, kjer naj bi jo po načrtih po sredinem posvetovalnem referendumu jeseni sprejel nizozemski parlament, ustavljen.

Parlamentarne stranke so se namreč še pred referendumu zavezale, da bodo odločitev volivcev spoštovale, če se bo glasovanja udeležilo več kot 30 odstotkov volilnih upravičencev. Volilna udeležba je presegla vsa pričakovanja.

Nizozemska vlada zaradi zavrnitve ustave ne namerava odstopiti - na sliki premier Balkenende (Foto: Reuters)
Nizozemska vlada zaradi zavrnitve ustave ne namerava odstopiti - na sliki premier Balkenende (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Nizozemska vlada zaradi zavrnitve ustave ne namerava odstopiti, to pa utemeljujejo tudi s pojasnilom, da je bil referendum projekt vlade in opozicije, ki sta obe ustavo podprli. Da "ne" ustavi ne bi smel imeti posledic za vlado, pa je v raziskavi javnega mnenja menilo tudi 58 Nizozemcev.

Evropa v krizi

Jasno je, da ustava 1. novembra 2006 ne bo stopila v veljavo. Možnost, da bi se EU lotila ponovnih pogajanj o ustavi, pa je izključena, meni luksemburški premier Juncker. Vse glasnejši so pozivi k reševanju posameznih, manj spornih, delov ustave. Podpredsednik konvencije o prihodnosti Evrope Amato se je zavzel, da bi dele ustave "presadili" v Pogodbo iz Nice. V Bruslju pa se razpravlja tudi o ideji o imenovanju skupine "modrecev", ki bi preučila možnosti za novo, verjetno manj ambiciozno institucionalno reformo, kot je ustava.

Po zavrnitvi ustavne pogodbe na referendumu v dveh ustanovnih članicah, v nedeljo v Franciji in v sredo na Nizozemskem, se je Evropska unija znašla v eni od hujših političnih kriz v svoji zgodovini. Pot iz nje bodo voditelji povezave skušali poiskati na vrhu 16. in 17. junija v Bruslju, a njihova naloga ne bo lahka, reševanje nastalih razmer bo dolgotrajno in s posledicami. "Udarec ni prvi, ki smo ga dobili, a doslej smo preživeli vse," se v usodo ni vdal predsedujoči EU, luksemburški premier Jean-Claude Juncker.

Juncker tudi vztraja, da kljub dvojnemu "ne" ustavna pogodba ni mrtva, zato, ob njem pa tudi Evropska komisija in parlament, meni, da se mora proces njene ratifikacije nadaljevati, dokler so o njej ne izrečejo vse članice.

Proces ratifikacije evropske ustavne pogodbe se mora nadaljevati kljub zavrnitvi s strani dveh ustanovnih članic povezave, ocenjujejo voditelji držav članic EU. Na Češkem, Poljskem in Irskem pa so poudarili, da bodo kljub dvakratnemu "ne" ustavi nadaljevali s pripravami na referendume o ustavi.

Predsednik Evropske komisije Barroso meni, da je evropska ustava postala grešni kozel za vse težave Evropsjcev (Foto: Reuters)
Predsednik Evropske komisije Barroso meni, da je evropska ustava postala grešni kozel za vse težave Evropsjcev (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Barroso: Evropska ustava je grešni kozel za vse težave Evropejcev

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je v pogovoru za televizijo Euronews poudaril, da je postala ustava grešni kozel za vse težave, ki pestijo Evropo. "Morda bi se morali vprašati, ali smo mi vsi na evropski ravni naredili vse, kar je v naši moči, da bi pokazali, kaj lahko Evropa ponudi," je dejal Barroso. Predsednik komisije je prepričan, da razprava, ki jo v tem trenutku potrebuje Evropa, presega razsežnosti razprave o evropski ustavi.

Po Barrosovih besedah je pravo vprašanje, ki si ga je sedaj treba zastaviti, to, "ali želi biti Evropa prva žrtev globalizacije ali želi, nasprotno, zmagati v tej bitki, izkoristiti svoje vire in sredstva ter se boriti proti brezposelnosti za gospodarsko rast".

Nasprotniki ustave so zmago na referendumu bučno proslavili (Foto: Reuters)
Nasprotniki ustave so zmago na referendumu bučno proslavili (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Francosko-nemško iskanje rešitve

O možnih rešitvah ustavne pogodbe se bosta to soboto v Berlinu pogovarjala nemški kancler Gerhard Schröder in francoski predsednik Jacques Chirac. Med Berlinom in Parizom sicer v zadnjih dneh potekajo živahni stiki, saj si obe državi prizadevata, da proces ratifikacije evropske ustave kljub dvojnemu "ne" ne bi propadel.

Šef politične skupine Zveze liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE) v Evropskem parlamentu Graham Watson se je v Bruslju zavzel, da bi Evropska unija 1. novembra 2007 izvedla vseevropski referendum o ustavni pogodbi. Da bi njegova ideja bila izvedljiva, bi moral Evropski svet moral za leto dni podaljšati rok za ratifikacijo ustave, s tem pa bi članice Unije imele dovolj časa, da državljanom pojasnijo, za kaj si prizadevajo na evropski ravni, meni Watson.

Nizozemce so na referendum vabile tudi krave (Foto: Reuters)
Nizozemce so na referendum vabile tudi krave (Foto: Reuters) FOTO: POP TV

Dvomi o prihodnosti evropske ustave

Dvojni "ne" bo EU prisilil, da se bo določeno obdobje znova ukvarjala predvsem sama s seboj. Nastale razmere bodo zato najverjetneje imele posledice za njeno delovanje na nekaterih drugih področjih: oteženo je doseganje dogovora o prihodnji finančni perspektivi EU za obdobje 2007-2013, oblaki pa se zgrinjajo tudi nad nadaljevanjem širitvenega procesa s Hrvaško in predvsem Turčijo, katere vstopu močno nasprotujejo prav v Franciji in na Nizozemskem. Evropski komisar za širitev Olli Rehn poudarja, da bodo nove članice sprejemali po načrtu.
Vsi se s takšnim tolmačenjem sicer ne strinjajo in mnogi verjamejo, da je ustava že mrtva. Evropska ustavna pogodba, "kot je bila predstavljena, je končana", je ocenil podpredsednik italijanske vlade Giulio Tremonti. "Po odločitvi ljudstva v Franciji in na Nizozemskem menim, da je proces o tem besedilu končan. Ne vidim alternative, niti tehnično niti politično," je dejal Tremonti. Z glasovanjem o ratifikaciji v drugih državah članicah je mogoče nadaljevati, vendar pa manjkata glasova dveh ustanovnih članic EU, je poudaril.

Italijanski premier Silvio Berlusconi pa meni, da bi morala Evropska unija po dveh udarcih, ki jih je dobila ta teden, premisliti, kako bi bilo mogoče spremeniti načine njenega delovanja. Kot je dejal, je težava Unije v tem, da ima "preveč zakonov, preveč odločb in preveč birokracije".

V tradicionalno evroskeptični Veliki Britaniji, ki julija prevzame predsedovanje Uniji, so pozivi, naj ustavno pogodbo razglasijo za propadlo, prav tako glasni. Vlada se je sicer odločila, da tega ne bo storila, v nasprotju z ostalimi članicami EU pa držav, ki pogodbe še niso ratificirale, ni pozvala, naj s postopkom nadaljujejo. Britanski zunanji minister Jack Straw pa poudarja, da odločitve večine francoskih in nizozemskih volivcev ni mogoče preprosto spregledati.

Straw naj bi v ponedeljkovem nagovoru parlamentu napovedal umik referenduma, trdijo viri blizu vladi. Odločitev sicer lahko hitro prekliče, vendar pa naj bi to bilo ostro opozorilo ostalim državam v Uniji.
Večina je le obkrožila oz. pobarvala PROTI (Foto: Reuters)
Večina je le obkrožila oz. pobarvala PROTI (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Janša: V EU je konec medenih tednov


"Po dvojnem "ne" evropski ustavni pogodbi lahko rečemo, da je v Evropski uniji "konec medenih tednov", konec obdobja, ki je bilo zelo optimistično. Po obdobju uspehov je EU prišla v fazo, ko ne bo več šlo samo od sebe, ko bodo potrebna prizadevanja, da evropski integracijski proces postane ne le projekt političnih elit, ampak tudi državljanov,
" je francosko in nizozemsko zavrnitev ustavne pogodbe EU komentiral predsednik vlade Janez Janša.

Stališče, ki ga bo Slovenija glede ustave zagovarjala na vrhu EU 16. in 17. junija v Bruslju, bo vlada po njegovih napovedih izoblikovala, ko bo že "približno znano, kakšni bodo predlogi" za rešitev nastalih razmer. Najverjetnejši scenarij, ki ga bo Slovenija zagovarjala na zasedanju voditeljev povezave, pa bo verjetno vezan na razbitje rešitev v ustavni pogodbi na več ločenih sporazumov in njihovo implementacijo v prihodnjih letih, je dejal Janša.

Na MZZ opozarjajo, da bo šele čas pokazal, kaj pomeni zavrnitev ustave
Na MZZ opozarjajo, da bo šele čas pokazal, kaj pomeni zavrnitev ustave FOTO: POP TV

MZZ: Kaj to pomeni, bo pokazal čas

Na slovenskem zunanjem ministrstvu menijo, da nizozemska zavrnitev ustave po rezultatih francoskega referenduma ni presenetljiva. Zavrnitev ustave v že drugi članici Evropske unije pa dodatno zmanjšuje možnosti za uveljavitev ustave v Uniji. Posledice zavrnitve ustavne pogodbe bodo vidne šele čez nekaj časa, vsekakor pa izidi glasovanj kažejo, da se je EU znašla na neki točki, ko je potreben razmislek in razprava o tem, kako naprej. Ob tem na MZZ ne izključujejo možnosti sklica medvladne konference, kjer bi se dogovorili o naslednjih korakih v procesu evropskega povezovanju.

Čeprav pričakovan, je nizozemski "ne" evropski ustavi hud udarec za Unijo, ki dokazuje, da med ljudmi obstaja nezadovoljstvo zaradi različnih predstav o tem, kako voditi procese v Evropi, med državljani na eni, in politično elito na drugi strani, je izid z Nizozemske komentiral vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere.

Jerovšek: Izida referendumov zavezujeta evropske politike

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jožef Jerovšek (SDS) je ob izidu nizozemskega referenduma o ustavi EU dejal, da je bil takšen izid pričakovan. Dodal je, da izida referendumov zavezujeta proevropske politike, predvsem pa politike držav, v katerih referendumi še bodo, k drugačnemu, bolj aktivnemu in ljudem bolj razumljivemu predstavljanju skupnih interesov evropske ideje.

Predsednik parlamentarnega odbora za EU Anton Kokalj meni, da je dvojna zavrnitev v uniji sicer sprožila krizo, vendar pa "zadeva še ni usodna".

Poslanec Evropskega parlamenta iz Slovenije Mihael Brejc (EPP/SDS) meni, da je nujna takojšnja razprava voditeljev držav članic EU in velika aktivnost za ratifikacijo ustave v preostalih državah, tako da bi do oktobra 2006 dosegli vsaj 80-odstotno večino, to je 20 držav, ki ustavno pogodbo podpirajo.

'Ne' je pretehtal tudi na tehtnici javnega mnenja na Nizozemskem (Foto: Reuters)
'Ne' je pretehtal tudi na tehtnici javnega mnenja na Nizozemskem (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Evropski poslanec Borut Pahor (PES/SD) prav tako meni, da se je unija znašla v "resnem zastoju", iz katerega ni pričakovati hitre rešitve. Evropske institutcije na zavrnitev ustave niso bile pripravljene, ugotavlja Pahor, ki je obenem prepričan, da si Evropska komisija in parlament po lanski razširitvi unije nista zastavila pravih prioritet.

Posledice utegne čutiti tudi gospodarsko, saj se negotovost zaradi politične krize povečuje. Evro že nekaj dni izgublja na vrednosti, finančni trgi so se odzvali negativno, gospodarske napovedi pa so popravljene navzdol.

Jelko Kacin iz vrst evropskih liberalcev (LDS/ALDE) pa meni, da je drugi "ne" ustavni pogodbi ne le slaba popotnica za vse naslednje referendume, ampak tudi resna grožnja vsem vladajočim, da se referendum o ustavi lahko tudi pri njih spremeni v protest zoper trenutno vlado.

Latvija podprla pogodbo

Latvijski parlament je davi z veliko večino glasov ratificiral evropsko ustavno pogodbo. Za ratifikacijo evropske ustave je glasovalo 71 od sto poslancev, pet jih je bilo proti, šest pa se jih je vzdržalo. Latvijski parlament je že sredi maja z veliko večino ustavo potrdil v prvem branju, zato je bil današnji izid pričakovan.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20