V Nemčiji so začeli razmišljati, da bi za ugotavljanje stopnje blaginje v družbi namesto izračunavanja bruto domačega proizvoda začeli uporabljati indeks, ki bi ugotavljal kakovost življenja in zadovoljstvo državljanov.
Večstrankarski odbor pod vodstvom predsednika bundestaga Norberta Lammerta naj bi svoja priporočila izdal v dveh letih in pol. Nemčija se je tako pridružila razmišljanjem v drugih državah, da uporabljanje zgolj kazalca rasti BDP ne odraža kakovosti življenja v pravi meri.
Britanski premier David Cameron je tako na primer že zaprosil nacionalni statistični urad, naj pripravi metode, kako bi merili "splošno blaginjo" v Veliki Britaniji. Tudi francoski predsednik Nicolas Sarkozy je napovedal, da namerava uporabljati "indeks sreče" kot metodo ugotavljanja gospodarskega napredka države.
Da je ravno čas krize idealen čas za razmislek o tem, kakšna naj bo rast, je v nedavnem pogovoru za 24ur.com opozarjal tudi evropski komisar za okolje Janez Potočnik. Tudi civilna družba že dlje časa opozarja na to, da zgolj gospodarska rast ne pomeni tudi razvoja in dviga kakovosti življenja za vse.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.