Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je v današnjem govoru na konferenci Združenih narodov o rasizmu v Ženevi z obsodbo oblikovanja "rasistične vlade" po drugi svetovni vojni ponovno kritiziral Izrael. S tem je sprožil protestni odhod več evropskih delegatov s prizorišča dogajanja in ogorčene odzive.
"Poslali so izseljence iz Evrope, ZDA ..., da bi ustanovili rasistično vlado v zasedeni Palestini," je dejal iranski predsednik. Dodal je še, da si je treba prizadevati za "končanje zlorab s strani sionistov in njihovih podpornikov".
Ob tovrstnem poimenovanju Izraela je več evropskih delegatov zapustilo prizorišče dogajanja. Že pred tem so se trije protestniki v večbarvnih lasuljah nad Ahmadinedžada spravili z vzkliki "rasist, rasist", a so jih varnostniki odstranili s prizorišča. Za incident je že prevzela odgovornost Francoska zveza judovskih študentov.
Med tistimi, ki so zapustili prizorišče, je bil tudi francoski veleposlanik, Francija, ki je v primeru tovrstnih izjav zagrozila z odhodom s konference, pa je zatem Ahmadinedžada obtožila spodbujanja "rasističnega sovraštva. Predsednik (Nicolas Sarkozy), ki je že prej zavrnil neprimerne izjave, ki jih je iranski predsednik podal ob drugih okoliščinah, globoko obsoja ta sovražni govor," so sporočili iz Sarkozyjevega urada.
Ahmadinedžadov napad na Izrael je obsodila tudi tudi visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay. "Globoko obžalujemo besede, ki jih je uporabil iranski predsednik," je dejal tiskovni predstavnik Pillayeve Rupert Colville in dodal, da je bil njegov govor na konferenci, katere namen je negovati raznolikost in strpnost, "popolnoma neprimeren".
Obžalovanje govora iranskega predsednika je izrazil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, ki se je sicer še pred govorom srečal z Ahmadinedžadom. "V veliko razočaranje mi je, da iranski predsednik ni slišal mojega zagovora v prihodnost enotnosti usmerjenega pogleda," je dejal Ban, ki je sicer ob odprtju konference izrazil obžalovanje, ker so se nekatere države odločile za bojkot dogodka. Dodal je še, da je bil Ahmadinedžadov govor nasproten ciljem konference.
Konferenco, ki jo že tako bojkotira več zahodnih držav, vključno z ZDA in Izraelom, so z Ahmadinedžadovim nastopom zajeli še hujši spori. Na kasnejši tiskovni konferenci je sicer Ahmadinedžad branil svoje izjave, države, ki bojkotirajo konferenco, pa označil za "arogantne in sebične".
Dodaten zaplet v odnosih med državami je sprožil še pred spornim govorom, ko se je srečal s švicarskih predsednikom Hansom-Rudolfom Merzem, na kar se je Izrael odzval z odpoklicem svojega veleposlanika v Švici. "Ne gre za prekinitev odnosov, temveč za izraz izraelskega nezadovoljstva s popustljivim odnosom Švice do Irana," je pojasnil neimenovani predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva. Merz je medtem kritiko svojega srečanja z iranskim predsednikom označil za "neupravičeno".
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.