Iz Jemna smo že včeraj poročali, da so uporniki napadli predsedniško palačo. Ubitih je bilo sedem ljudi, lažje pa je bil ranjen tudi predsednik Ali Abdulah Saleh. Ta se je po napadu že oglasil za državni radio in vojsko pozval, naj se sooči z napadi njegovih plemenskih nasprotnikov. Ranjena sta bila tudi premier Muhamed Mudžavar, predsednik parlamenta Jahja al Rai, predsednik sveta šure Abdul Azizi Abdul Gani in še številni drugi.
Napad je del vse številčnejših demonstracij in vse pogostejših bojev med vladnimi silami in plemenskimi oboroženimi skupinami. Najmanj dve granati sta zadeli mošejo znotraj predsedniške palače, v kateri so potekale tradicionalne petkove molitve, ki so se jih udeležili tudi uradni politični voditelji. Za zdaj ni znano, kakšne poškodbe je Saleh utrpel, po nekaterih neuradnih poročilih naj bi imel le površinske rane, oskrbeli pa so ga v tamkajšnji vojaški bolnišnici.
V radijskem nagovoru je Saleh vojski ukazal, naj napade položaje oboroženih mož plemenskega voditelja Sadika al Ahmarja. "Pozdravljam vojsko, ki je odločno zatrla napad odpadniške tolpe, ki nima ničesar skupnega z revolucijo mladih na Trgu Tahrir," je dejal jemenski voditelj v radijskem nagovoru. Po poročanju tujih dopisnikov v državi je bil njegov glas nekoliko utrujen, občasno pa naj bi dihal zelo globoko.
S svojim javljanjem pa je Saleh tudi zanikal poročanja državne tiskovne agencije, da naj bi se zgodaj zjutraj po zdravniško pomoč skupaj z drugimi visokimi predstavniki oblasti zatekel v Savdsko Arabijo. A neimenovani predstavnik savdskih oblasti je kasneje sporočil: "Ali Abdullah Saleh prihaja v Savdsko Arabijo, kjer mu bodo oskrbeli rane na glavi in vratu. Prav zdaj je na poti, prispel bo še danes. Smo najbližja dražava in lahko mu nudimo tisto, kar potrebuje." Na vprašanje, ali bo Saleh zaradi tega sestopil z oblasti, je odgovoril: "K nam prihaja le na zdravljenje."
Iz Jemna umik državljanov Evropske unije
EU je aktivirala mehanizem za pomoč pri usklajevanju evakuacije svojih državljanov iz Jemna ter pozvala k takojšnji prekinitvi ognja v državi, ki vse bolj tone v državljansko vojno, je v petek sporočila visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton.
Ashtonova je v svoji izjavi v petek zvečer poudarila, da z veliko pozornostjo in zaskrbljenostjo spremlja razmere v Jemnu. Kot je dejala, se mora stopnjevanje nasilja nemudoma končati, še posebej pa je pozvala k zaščiti civilistov. "Predsednika Saleha sem večkrat pozvala, naj prisluhne zahtevam jemenskega naroda in prenese oblast. Edini odgovor na sedanjo situacijo je takojšnja in resnična obljuba mirne in urejene tranzicije," je še izpostavila.
Nasilje v Jemnu je obsodil tudi Washington, ki je Saleha pozval k predaji oblasti. Predstavnik Jemna Ahmed al Sufi pa je ZDA obtožil, da so same narekovale napad na predsednika. Vse karakteristike napada naj bi po njegovih besedah namreč kazale na vpletenost ZDA.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.