Rak na prostati je najbolj razširjena oblika raka pri moških. Lahko ga dobijo moški že pri 40 letu starosti, V Sloveniji pa letno za to obliko bolezni zboli približno 1050 moških, umre pa jih tretjina. Okoli 340 smrti zaradi raka na prostati v Sloveniji predstavlja 11 odstotkov smrtnih primerov obolelih za rakom v Sloveniji. Z onkološkega inštituta so nam sporočili, da se rak prostate začne pojavljati po 50. letu, večina bolnikov pa je ob postavitvi starih 70 let ali več. V primerih, ko gre za nizko rizično bolezen, je po operaciji bolezen visoko ozdravljiva. V povprečju pa se rak prostate ponovi pri približno tretjini bolnikov, kar pa še ne pomeni, da vsi ti bolniki zaradi bolezni umrejo.
Najpogosteje bolezen odkrijejo v zgodnjem stadiju, v 10 odstotkih primerih pa gre za razsejano bolezen, kar pomeni, da se je rak razširil v druge dele telesa, največkrat v kosti. Če je bolezen odkrita v zgodnjem stadiju in je bolezen omejena zgolj na prostato, takoj zatem pa tudi uspešno odstranjena, običajno nadaljnje zdravljenje ni potrebno. Tako ni potrebno obsevanje, sicer pa samo okrevanje po operaciji traja še več tednov.
V primeru lokalno napredovalih oblik raka prostate, kjer se bolezen širi v okolico prostate oz. je bolezen prisotna v kirurških robovih, po operaciji običajno sledi še obsevanje. V kolikor z operacijo ugotovijo prizadetost medeničnih bezgavk s karcinomom prostate, je na mestu tudi pooperativno zdravljenje s hormonsko terapijo.
V ZDA pa letno zaradi te bolezni umre 30.000 moških. Bolezen je celo bolj razširjena kot rak na pljučih, ki je bil leta 2002 najbolj razširjen tumor.
Zboleli tudi številni znani
Ti podatki kažejo, da je zelo pomembno pravočasno zdravljenje moških z boleznijo. Da pred boleznijo ni varen nihče, dokazuje tudi operacija predsednika Danila Turka, ki so mu v torek v Innsbrucku odstranili maligni tumor na prostati.
Lahko pa si pogledamo, kdo so še drugi slavni ljudje, ki so zboleli za to obliko raka. Raka imajo tako nekdanji republikanski senator Bob Dole, aktivist za človekove pravice Louis Farrakhan, nekdanji newyorški župan Rudy Giuliani, demokratski senator John Kerry, nekdanji francoski predsednik Francois Mitterand, nekdanji ameriški zunanji minister Collin Powell in nekdanji poveljnik ameriškega generalštaba Norman Schwarzkopf, ki je vodil ameriške vojake v prvi zalivski vojni, ter nekdanji južnoafriški predsednik Nelson Mandela.
Poleg omenjenih politikov pa so za rakom prostate zboleli tudi pevec Harry Belfonte, igralec in režiser Robert De Niro, igralec Charlton Heston, golfist Arnold Palmer in pevec Frank Zappa.
Kot smo že zapisali, lahko za boleznijo zbolijo tudi moški, stari okoli 40 let, večina pa jih zboli po 65. letu starosti. Stopnja smrtnosti zaradi bolezni je hujša pri temnopoltih ljudeh.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.