V Barceloni se je na velikem protestnem shodu proti neodvisnosti Katalonije, po navedbah organizatorjev v nedeljo zbralo več kot milijon ljudi. Mestna policija medtem navaja, da jih je prišlo 350.000.
Zbrani, odeti v španske zastave, so vzklikali "živela Španija". Tako so Katalonci, ki nasprotujejo neodvisnosti in so se poimenovali "tiha večina", prekinili svoj molk in se odpravili na ulice.
"Morda smo bili predolgo tiho," je dejal 44-letni udeleženec protesta Alejandro Marcos. "Zdi se, da tisti, ki je glasnejši, premaga argument. Zato moramo povzdigniti glas ter jasno in glasno povedati, da ne želimo neodvisnosti," je še povedal.
Nasprotniki neodvisnosti so za katalonskega premierja Carlesa Puidgemonta zaradi izvedbe nezakonitega referenduma, na katerem so sicer volivci ob 43-odstotni udeležbi z 90-odstotno večino podprli samostojnost Katalonije, zahtevali tudi zapor.
'To je naša policija'
Že pred samim protestom so se ljudje zbrali tudi pred sedežem paravojaške enote španske policije Guardia Civil, ki je pred enim tednom z nasilnim ukrepanjem skušala preprečiti glasovanje. V nasilju je bilo ranjenih več kot 800 ljudi. "To je naša policija!" in "Niste sami!" so danes vzklikali podporniki.
Javnomnenjska raziskava, ki jo je objavil konservativni časnik La Razon, sicer kaže, da neodvisnosti najbogatejše španske pokrajine nasprotuje 79,4 odstotka Špancev in 58,9 odstotka Kataloncev.
Rajoy ne popušča in ne izključuje ničesar
Španski premier Mariano Rajoy kljub pozivom k dialogu z Barcelono ne popušča pri svojem stališču do vprašanja Katalonije. "Španije ne bomo razdelili in ohranili bomo nacionalno enotnost," je dejal v soboto za El Pais. Morebitna razglasitev neodvisnosti Katalonije pa bo nična, je še poudaril.
V pogovoru za španski časnik, ki je bil objavljen v soboto zvečer, Rajoy tudi ni izključil možnosti, ki jo vladi v Madridu daje ustava, da odstavi regionalno vlado v Kataloniji, suspendira avtonomijo te pokrajine in vzpostavi neposreden nadzor iz Madrida.
"Ničesar ne izključujem (...), a vse ob svojem času. Želim si, da bi grožnjo z razglasitvijo neodvisnosti čim prej umaknili," je dejal. "Vlada bo tudi zagotovila, da kakršnakoli deklaracija o neodvisnosti ne bo vodila nikamor," je še zatrdil.
Pozval je tudi "zmerne katalonske nacionaliste", naj se distancirajo od "skrajnežev" v taboru, ki si prizadeva za neodvisnost Katalonije.
Intervju za El Pais je bil objavljen po množičnih protestih po vsej Španiji, na katerih je več deset tisoč ljudi pozivalo k dialogu med državnimi oblastmi v Madridu in tistimi v Kataloniji.
Zakaj je Katalonija tako pomembna z gospodarskega vidika?
Čeprav Katalonija obsega le približno 6,3 odstotka španskega ozemlja, je njen pomen za Španijo precej večji. To velja predvsem za gospodarski vidik, saj Katalonija k skupnemu španskemu BDP prispeva več kot petino. Še večji je njen pomen na izvoznem področju, saj s 65,2 milijarde evrov ustvari več kot četrtino skupnega španskega izvoza.
V Kataloniji živi 7,45 milijona ljudi, kar predstavlja 16 odstotkov vseh Špancev. Vrednost katalonskega gospodarstva obsega 215,6 milijarde evrov, kar je več od večine držav v območju evra in več kot petina španskega BDP, kaže statistika.
BDP na prebivalca v Kataloniji dosega 28.590 evrov, kar je za 74,7 odstotka več od najrevnejše španske pokrajine Extremadure. Bogatejša od nje sta s tega vidika samo Baskija, kjer BDP na prebivalca znaša 31.805 evrov, in Madrid, kjer ta kazalec dosega 32.723 evrov. Najvzhodnejša španska celinska regija se lahko pohvali tudi z okoli 37 milijardami evrov tujih investicij, kar je več kot četrtina skupne vrednosti vseh tujih investicij v Španiji.
Če bi bila Katalonija samostojna, bi se po obsegu BDP uvrstila na 13. mesto med državami EU in na deveto mesto med državami območja z evrom, med Irsko in Finsko.
Med Katalonci je manj brezposelnih kot med prebivalci preostalih španskih regij. Španija kot celota se namreč sooča s 17,2-odstotno stopnjo brezposelnosti, Katalonija pa s 13,2-odstotno. Prebivalci slednje so tudi manj izpostavljeni dohodkovni neenakosti.
Katalonija ima dolgo industrijsko tradicijo, pohvali pa se lahko tudi z dosežki znanstvenih raziskovalcev. Pomembna je tudi s kmetijskega vidika, pri čemer podnebje omogoča raznolike dejavnosti. Pogosta sta tudi perutninarstvo in živinoreja.
V Barceloni ima med drugim sedež priljubljeni avtomobilski proizvajalec Seat, ki je v lasti nemškega koncerna Volkswagen. Največjo tovarno ima 30 kilometrov severozahodno od Barcelone, kjer lahko letno proizvedejo okoli 500.000 vozil.
Španska vlada je še pred izvedbo nedeljskega referenduma ocenila, da bi se katalonsko gospodarstvo v primeru odcepitve skrčilo za 30 odstotkov, brezposelnost pa bi se podvojila. Eden od podatkov, ki pritrjujejo kritikom gospodarske perspektive te španske regije, je glede javnega dolga. Ta po zadnjih podatkih obsega 77 milijard evrov, kar predstavlja 35,4 odstotka katalonskega BDP. Od tega 52 milijard evrov dolgujejo Španiji.
Obete za Katalonijo je poslabšala tudi informacija, da bi ji mednarodna bonitetna agencija Standard & Poor's lahko v prihodnjih treh mesecih znižala bonitetno oceno, če se bodo zaradi želje po neodvisnosti napetosti z Madridom stopnjevale. Napetosti pa skrbijo tudi vlagatelje, saj se delnice cenijo, narašča pa zahtevani donos obveznice.
Nekaj večjih bank po navedbah tujih agencij že razmišlja o selitvi sedeža v druge dele Španije. Med njimi naj bi bili banki Sabadell in CaixaBank. Špansko ministrstvo za gospodarstvo je v petek potrdilo uredbo, s katero bodo podjetja lažje preselila sedeže iz Katalonije. Kot je navedlo ob tem, gre za odziv na zahtevo poslovnega sektorja, ki zaradi zaostrenih razmer v regiji poroča o težavah pri normalnem poslovanju.
S sedmimi nočitvami na prebivalca je Katalonija na šestem mestu med članicami EU; v tem merilu je uspešnejša od Španije in skoraj dvakrat presega povprečje EU. Zaradi vsega naštetega se že pojavljajo pozivi, da je treba naval turistov omejiti. Oblasti so tako med drugim pripravile načrt, ki bo v primeru uveljavitve omejil dostopnost nekaterih objektov in nočno življenje.
KOMENTARJI (596)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.