Španski premier Mariano Rajoy, ki je danes prvič po odvzemu avtonomije Kataloniji obiskal Barcelono, se je v nagovoru udeležencev srečanja svoje Ljudske stranke zavzel za "vrnitev demokratične in svobodne Katalonije".
"Obnoviti želimo Katalonijo za vse, demokratično in svobodno," je poudaril. "Obnoviti želimo razumno, podjetno, dinamično in odprto Katalonijo," je dodal in izpostavil, da je "Katalonija Španija, Španija pa je Katalonija".
"Vsa podjetja, ki delujejo ali so delovala v Kataloniji, pozivam, naj ne odidejo," je še dejal Rajoy. Katalonska kriza je sicer že več kot 2400 podjetij prisilila v to, da so zapustila bogato špansko regijo in svoje sedeže registrirala v drugih pokrajinah.
"Vsem Špancem želim tudi povedati, naj ne nehajo kupovati in uporabljati katalonskih izdelkov," je dodal. Po referendumu o katalonski neodvisnosti so se namreč pojavili številni pozivi k bojkotu. Po njegovih besedah bodo regionalne volitve prihodnji mesec v Kataloniji pomagale končati "separatisično opustošenje" v Kataloniji.
Španski premier je prišel v Barcelono na srečanje svoje Ljudske stranke, na katerem so vodjo katalonske veje stranke uradno imenovali za kandidata na predčasnih volitvah v regionalni parlament, ki jih je Rajoy razpisal za 21. december. To je storil skupaj z začasnim odvzemom avtonomije, ki je sledil razglasitvi neodvisnosti pokrajine v katalonskem parlamentu.
Sodeč po javnomnenjskih raziskavah, naj bi sicer katalonske stranke, ki se zavzemajo za neodvisnost regije, na predčasnih volitvah osvojile največ glasov, bi pa lahko ostale brez absolutne večine. Slavila bi koalicijska stranka ERC, medtem ko bi bila stranka predsednika Carlesa Puigdemonta četrta.
Stranke ERC odstavljenega podpredsednika Katalonije Oriola Junquerasa, Puigdemontova PDeCAT in skrajno leva CUP bi glede na anketo, objavljeno v katalonskem časniku La Vanguardia, osvojile 46 odstotkov glasov oziroma med 66 in 69 sedežev v regionalnem parlamentu. Za absolutno večino v 135-članskem parlamentu je potrebnih 68 poslanskih mandatov.
Konservativna Ljudska stranka premierja Rajoyja, Socialistična stranka Katalonije in sredinska stranka Ciudadanos bi skupaj osvojile 44 odstotkov glasov, kar je pet odstotnih točk več kot na zadnjih volitvah leta 2015.
Preostalih deset odstotkov bi prejela stranka Catalunya en Comu, ki nasprotuje neodvisnosti, a podpira zakonit referendum o tem vprašanju. Glede na anketo konservativnega časnika La Razon pa bi stranke, ki se zavzemajo za neodvisnost, osvojile zgolj 65 poslanskih mandatov.
Na ulicah Barcelone pa se je včeraj zbralo okoli 750 tisoč protestnikov. Zahtevali so izpustitev odstavljenih ministrov in poslancev, ki so se zaradi razglasitve neodvisnosti znašli v priporu. Številni so nosili transparente z gesli v podporo priprtim politikom, ki so jih označili za politične zapornike. Drugi so vihteli zastave katalonskega gibanja za neodvisnost.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.