Hrvaški ribiči v Umagu so ob podpori stranke Zelenih protestirali proti napovedani preložitvi veljave hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) v Jadranu za članice EU. Na ladji Nirvana so ostro protestirali, v rokah pa so nosili plakate z napisi: "Raje umrem, kot dam ERC!" in podobno.
"Zavedamo se pritiskov iz Evropske unije, oziroma iz Slovenije in Italije, vendar pozivamo hrvaško vlado in sabor, da ne odstopita od polne uveljavitve ERC zaradi ohranitve ribjega fonda tudi za prihodnje generacije, ki ne bodo imele ne kaj loviti niti jesti iz Jadrana," je izjavil predsednik ceha ribičev Istrske obrtniške zbornice Tonči Trevižan. Predstavnik istrskih ribičev je še dejal, da Hrvaška ne sme "upogniti hrbtenice", politiki pa morajo potrditi trdna stališča in izpolniti obljube iz predvolilne kampanje, da bodo po prihodu na oblast uveljavili ERC.
Sanader: Vstop v EU prioriteta
Ogromna večina hrvaških parlamentarnih strank namreč po novem podpira predlog, da je za Hrvaško bolj koristno skleniti pogajanja z Evropsko unijo do poletja 2009, kar pomeni, da se ERC ne bo izvajala za članice EU, je pojasnil predsednik hrvaške vlade Ivo Sanader po srečanju s predsedniki parlamentarnih strank.
Predsednik hrvaške vlade je potrdil, da hrvaška ERC v Jadranu ostaja v veljavi, je pa Hrvaška začasno ne bo izvajala za članice EU, in sicer, dokler se ne bo našla rešitev v duhu evropskih odnosov. To bo tudi predlog vladajoče večine na razpravi o stanju hrvaških pogajanj z EU, ki bo v sredo popoldan v saboru, je napovedal Sanader. Ponovil je še, da je vstop Hrvaške v Evropsko unijo v "peti prestavi" absolutna prioriteta njegove vlade in njegove vladajoče stranke Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ). Na vprašanje, ali je prejšnji teden v pogovorih z evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom dobil zagotovila, da bodo po odložitvi ERC pospešena pogajanja z EU, je Sanader odgovoril pritrdilno.
Rim: Zamrznitev ERC dobra novica
Napoved, da je hrvaška vlada pripravljena zamrzniti ERC za članice Evropske unije, "je v vseh pogledih odlična novica", je po srečanju zunanjih ministrov EU v Bruslju izjavil državni podsekretar v italijanskem zunanjem ministrstvu Famiano Crucianelli. "Glede na to, da me je to vprašanje mučilo zadnjih 20 mesecev, ne morem drugega, kot da ta predlog pozdravim z velikim zadovoljstvom," je dodal.
'Naivneži na Dragonji'
Naivnost je stara tradicija hrvaških oblasti, medtem piše današnji Večernji list in spominja na jugoslovanske čase, ko je "Hrvaška po pogodbi pustila Sloveniji nekaj vasi v zgornjem območju Buj in pri Buzetu". Dodaja, da je Slovenija obenem svojo oblast de facto razširila na zemljišča med Dragonjo, kjer poteka državna meja, in kanalom svetega Odorika.
Janša sedaj ponuja srečanje hrvaško-slovenske komisije, ki naj bi "točno določila sporne točke na meddržavni meji", nadaljuje Večernji list in sklepa, da bodo slovenski člani komisije trdili, da je kanal reka. Ali bo na hrvaški strani nekdo, ki ve, kje se resnično nahaja korito Dragonje? Sta tudi letališče v Portorožu in "piranske" soline na hrvaškem ozemlju, se sprašuje komentator.
Časopis Janševe vlade v angleščini Sinfo, ki "ga delijo po Bruslju, odkrito laže, da je točka T5, v kateri se dvanajst milj zahodno od Umaga italijanske in hrvaške teritorialne vode dotikajo mednarodnih voda, kraj, v katerem se dotikata odprto in slovensko morje". Na ta način si Janša ne lasti zgolj južne obale "Savudrijske vale, brez katere ni celovitega slovenskega Piranskega zaliva", temveč tudi zahodno obalo Istre do Umaga, izpostavlja Večernji list. Poudarja, da gre za napoved nove vojne, medtem ko je hrvaška diplomacija še vedno naivno tiho.
Sander je vedel
Kot še piše časnikov dopisnik iz Bruslja, mu je nekdanji evropski komisar za kmetijstvo in ribištvo Franz Fischler, ki je zdaj hrvaški svetovalec za omenjeni področji, povedal, da je opozoril Sanaderja, da se je Hrvaška s podpisom Hida Biščevića iz leta 2004 odpovedala pravici do uveljavitve ERC za članice EU. "Sanader je torej vedel, da je podpis obvezujoč. Zakaj sta potem tako on kot zunanji minister Gordan Jandroković vztrajno trdila, da Biščevićev podpis sploh ni obvezujoč za Hrvaško?" sklene komentator.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.