
Od Kalifornije pa vse do Louisiane je izbruhnil spor med zaporniki in predstavniki zaporov. Zločinci, ki so obsojeni na smrt, se bojujejo proti usmrtitvam s smrtonosno injekcijo, saj pravijo, da je to najbolj nečloveška smrt. S tem vprašanjem se sedaj ukvarja celo Vrhovno sodišče v Washingtonu.
Po prvih ocenah zapornikom kaže zelo dobro. Odvetniki imajo polne roke dela, saj le z izjemo Nebraske, ki še vedno uporablja električni stol, vse ameriške zvezne države pri usmrtitvah posegajo po strupenem koktajlu.
»Veliko odvetnikov se trenutno ukvarja z usmrtitvijo z injekcijo,« je povedal direktor centra za informiranje o smrtni kazni Richard Dieter. V ospredje teh pogovorov pa je poleg nepotrebnega trpljenja zapornikov stopilo tudi vprašanje zdravniške prisotnosti pri usmrtitvah. Najvišje sodišče v Missouriju je prejšnji mesec preprečilo izvršitev smrtne kazni, ker je zapornik trdil, da zdravnik z usmrtitvijo krši zdravniški kodeks.
Zdravniki množično bojkotirajo usmrtitve
Tudi v Kaliforniji so morale oblasti prestaviti načrtovano usmrtitev, saj sta dva anesteziologa iz etičnih razlogov odpovedala svojo udeležbo. Sodišče je pred tem odredilo, da mora biti pri izvršitvi kazni prisoten zdravnik, ki bo potrdil, da je zapornik pod narkozo, preden mu vbrizgajo strup.
Sodišče bo sedaj preverilo načine usmrtitve v Kaliforniji in do takrat se smrtne kazni ne bodo smele izvrševati. To lahko traja leta.
Tožbe v 14 zveznih državah

V Louisiani zaradi tožbe že od leta 2002 niso izvršili smrtne kazni. Sodišče se namreč še vedno ukvarja s tožbo zapornika, ki je menil, da ga bo usmrtilo nekvalificirano osebje. Podobna slika je v New Jerseyju, kjer vlada že dve leti preverja načine usmrtitve tamkajšnjih zapornikov.
Največ kritik zapornikov in nasprotnikov smrtne kazni leti na osebje zapora, ki naj ne bi bilo primerno usposobljeno, in na strup, ki naj bi povzročal hude bolečine. Še večje težave bi nastale, če bi ameriško vrhovno sodišče odločilo, da morajo biti pri vseh usmrtitvah prisotni zdravniki. Že sedaj se je na takšne odločitve pritožilo več zdravniških skupin in tudi Ameriško združenje zdravnikov, saj pravijo, da z usmrtitvami kršijo zdravniški kodeks.
Doslej je injekcija veljala za najbolj človeški način usmrtitve. Sodišča so se s tem vprašanjem do zdaj ukvarjala le površno, saj so menila, da so električni stol, plinska celica, vislice in ustrelitev veliko bolj boleči načini usmrtitve.
Zagovornike smrtne kazni argumenti obsojenih niso prepričali. Pravijo namreč, da zločinci nimajo ustavne pravice do neboleče usmrtitve. Zato upajo, da se ustavni sodniki ne bodo izrekli proti uporabi injekcije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.