Ali ljudje odobravajo izredne ukrepe v Srbiji? Kako se odzivajo nanje?
Ne bi mogli reči, da so prebivalci Srbije navdušeni nad izrednimi razmerami. Vendar pa se hkrati zdi, da jim je zmanjkalo potrpljenja.V javnosti je bil že dolgo prisoten občutek o obračunavanju države z oboroženimi kriminalnimi združbami, ki bi kmalu postale močnejše od države. Videti je bilo, da se normalen državljan lahko nasloni le na državo, ki morda ni najboljša, morda ministri niso najpametnejši in najlepši, vendar pa so odgovorni za prihodnost države in naroda. Rekel bi, da - razen nekaj strank – večina ljudi podpira trd obračun z gangsterji.
Kaže, da je policija zelo učinkovita, kot da bi že od zdavnaj imela vse podatke o mafijcih. Zakaj je do obračuna z njimi prišlo šele po atentatu na premiera Đinđića?
Policija je šele predvčerajšnjim, ko je o tem govoril nov premier Zoran Živković, odgovorila na to vprašanje, ki že dolgo lebdi v javnosti. Zakaj torej policija ni ukrepala pred atentatom na Đinđića? Nov premier je dejal, da je bil Đinđić ubit prav zato, ker je vodil zadnje dejanje v obračunu s kriminalom. Več tednov pred tem, mogoče že od novega leta, je vlada napovedovala obračun s kriminalom. Razvile so se celo javne polemike vodij nekaterih klanov npr surčinskega, zemunskega, ameriškega. Preko časopisov so se medsebojno obtoževali, vlada pa je najavljala obračun z organiziranim kriminalom v Srbiji. Kaže, da je bil Đinđić najšibkejši člen v vsem mehanizmu in zato je, kot bi lahko vsak od nas, padel pod streli. Izkazalo se je, da so že sprožili obračun s kriminalci. Po besedah novega predsednika vlade je akcija stekla le 24 ur kasneje. Splet okoliščin je bil pač tak, da Đinđić ni mogel pravočasno stisniti na gumb.