
Italijanska alpinista Simon Kehrer in Walter Nones sta konec julija na osemtisočaku Nanga Parbar doživljala pravo moro. Vodja odprave Karl Unterkircher je omahnil v globino, sama pa sta v snežnem viharju obtičala na gori. Rešili so ju po enajstih dneh, ko se je vreme toliko umirilo, da so reševalci lahko poleteli do njiju.
Trenutno pa športnika doživljata drugačno moro. Iz Pakistana sta namreč dobila računa za helikoptersko reševanje, 48.594 dolarjev oziroma okoli 33.500 evrov. Najprej so ga poslali italijanskemu veleposlaništvu v Islamabadu, a je bil odgovor jasen: Ne bomo plačali. Zato denar sedaj zahtevajo od njiju. "Za naju je bilo to grenko presenečenje. Nisva pričakovala, da bova morala toliko plačati za pomoč, za katero sploh nisva prosila,“ sta sporočila. S smučmi bi se lahko spustila do baznega tabora, razlagata.
Italijansko zunanje ministrstvo odgovarja, da je poziv na pomoč prišel iz njune ekipe. Svojo zgodbo pa imajo tudi oni, po telefonu naj bi jim zagotovili, da bodo stroške reševanja krili z zavarovanjem ali pa jih bo plačalo zunanje ministrstvo.
Kehrer in Simon zagotavljata, da bosta račun poravnala do zadnjega centa. Čudi ju le, kako to, da 6000 dolarjev, kolikor sta jih pakistanski vladi za primer reševanja plačala pred vzponom, ne zadostuje. Sicer pa naj bi bila kriva tudi sama, saj naj bi sklenila zavarovanje, ki nevarnih podvigov, kakršen vzpon na Nanga Parbat nedvomne je, ne krije.
Slovenska vlada plačuje
Pakistanska vojska je doslej dvakrat reševala slovenske alpiniste s Himalaje. Poleti leta 2005 je Tomaž Humar obtičal na Nanga Parbatu, isti gori kot Kehrer in Simon in celo v isti steni. Letos pa je javnost spremljala reševanje Dejana Miškoviča z Mustagh Towerja. Miškovič je preživel tragedijo, ki je zahtevala življenje enega najboljših slovenskih alpinistov Pavleta Kozjeka. Plačilo računa za reševanje je obakrat prevzelo zunanje ministrstvo.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.