
"Upam, da se zadeve ne bodo razvijale v smeri sankcij, vendar ne morem zanikati te možnosti, če bo EU ocenila, da Hrvaška obstruira sodelovanje s sodiščem v Haagu," je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hine dejal Račan. Na vprašanje o možnem prihodnjem koraku EU je premier kot verjetno navedel ustavitev procesa ratifikacije sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju, ki trenutno poteka v parlamentih članic unije. Nato pa bi po njegovi oceni lahko sledili tudi gospodarski ukrepi. Hrvaška je sicer sporazum o stabilizaciji in pridruževanju z EU podpisala 29. oktobra lani.
Račan je še ponovil trdno prepričanje vlade, pa tudi svoje osebno, da mora Zagreb nadaljevati sodelovanje s haaškim sodiščem, pri tem pa temeljiti na legitimnih in zakonitih sredstvih.
Veleposlaniki treh držav EU so danes premieru Račanu izročili demaršo, v kateri je EU izrazila močno podporo delu haaškega sodišča in odločenost mednarodne skupnosti, da se obtoženim vojnih zločinov sodi. Ob tem je unija polno sodelovanje s haaškim sodiščem izpostavila kot pomembno za približevanje Hrvaške Evropski uniji. Diplomatski protest so premieru Ivici Račanu na srečanju izročili vodja delegacije Evropske komisije na Hrvaškem Jacques Wunenburger, grški veleposlanik Dimitris Viduris ter namestnik italijanskega veleposlanika Giovanni Davoli.
Haaško tožilstvo je medtem danes odgovorilo Zagrebu, da pritožbeni senat haaškega sodišča ni pristojen za obravnavo pritožbe na odločitev sodnika o izdaji naloga za aretacijo in izročitev Bobetka, medtem ko Hrvaška nima podlage za vložitev tovrstne pritožbe. Hrvaška vlada je namreč 27. septembra na Haag naslovila poseben zahtevek, s katerim je sodišče zaprosila za pravico do pritožbe na nalog za aretacijo in izročitev Bobetka, saj ni nobenih pokazateljev, da brez njegove aretacije ne bi bilo moč zagotoviti njegovega sodelovanja v postopkih pred haaškim sodiščem. Tiskovni predstavnik sodišča Jim Landale je po poročanju Hine danes še dejal, da je odločitev o tem, ali lahko Zagreb vloži omenjeno pritožbo, sedaj v rokah pritožbenega senata haaškega sodišča.
Račan je na novinarski konferenci menil, da omenjene ocene haaškega tožilstva ne gre jemati preveč dramatično, saj je tožilstvo le eden od subjektov haaškega sodišča. Dodal je, da ni pomembno, kaj misli tožilstvo, temveč tisto, kar misli sodišče.
Hrvaška je sicer 4. oktobra pritožbenemu senatu poslala tudi pritožbo na vsebino obtožnice proti Bobetku, vendar haaško tožilstvo o tej pritožbi še ni izreklo svojega mnenja.