Koalicija v krizi
Ivica Račan je povedal, da bi bila rekostrukcija vlade preblaga poteza za rešitev nastale krize. "Pomembno je, da ima nova vlada, na osnovi nove koalicijske pogodbe, podporo sabora," je izjavil Račan in potrdil, da je ena izmed možnosti tudi vlada brez socialno-liberalne stranke Dražena Budiše.
HDZ napoveduje ustavno tožbo

Poslanci vladne HSLS, ki so takrat sejo poleg nekaterih opozicijskih poslancev zapustili, tokrat niso ovirali sklepčnosti sabora.
Ker je bila ratifikacija meddržavne pogodbe o NEK sprejeta z navadno večino, namerava HDZ vložiti tožbo na ustavnem sodišču. Poudarjajo namreč, da bi ratifikacija pogodbe z navadno večino pomenila kršenje 138. člena hrvaške ustave, ki določa, da je potrebno mednarodne pogodbe, na podlagi katerih se mednarodnim organizacijam dajejo pristojnosti izpeljane iz ustave, v saboru sprejemati z dvotretinjsko večino. V HDZ so prepričani, da bi njihova tožba na ustavnem sodišču uspela, s tem pa bi bil poleg razveljavitve procedure, razveljavljen celotni zakon o ratifikaciji pogodbe o NEK.
Hrvaško in slovensko vodstvo iščeta rešitve
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je sicer izjavil, da bi bilo za Hrvaško najbolje, če bi prodala svoj delež v NEK. Menil je tudi, da zapleti ob ratifikaciji pogodbe v saboru ne bodo povzročili padca hrvaške vlade. O ratifikaciji pogodbe o NEK pa se je v torek predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek pogovarjal s predsednikom Slovenske ljudske stranke (SLS) Francijem Butom ter z vodjema poslanskih skupin LDS in SLS Tonetom Anderličem in Janezom Podobnikom. Pri tem je koalicijsko partnerico SLS opozoril na določila koalicijske pogodbe, ki posebej določa tudi usklajeno delovanje koalicije pri rešitvi odprtih vprašanj s sosednjo Hrvaško.