Kot je povedal poslanec Srbske narodne stranke (SNS) Milan Đukić, potrdila pa poslanka češke manjšine Zdenka Čuhlin (Hrvaška kmečka stranka; HSS) in poslanec italijanske manjšine Furio Radin, jim je s tem zagrozil med premorom izrednega zasedanja sabora, na katerem sicer poslanci razpravljajo o predlogu nove Račanove vlade.
Radin je ob tem zatrdil, da bodo kljub temu podprli novo Račanovo vlado. Opozoril pa je, da so v saboru hoteli vse argumente proti obravnavi po hitrem postopku omejiti na zahtevo manjšin po pozitivni diskriminaciji, čeprav je odbor za človekove pravice in pravice narodnih manjšin, ki ga vodi, vložil 18 dopolnil k zakonu. Đukić pa je menil, da je Račan manjšinam sporočil, naj sprejmejo, kar jim je ponujeno, ali pa bodo jeseni dobile še slabši predlog. Zato je po njegovi oceni Račanova politična opcija padla, še preden je dobila zaupnico.
Vlada v odstopu je sicer danes umaknila zahtevo, da poslanci predlog ustavnega zakona o narodnih manjšinah obravnavajo po hitrem postopku, saj so se na izrednem zasedanju za redno obravnavo zavzele skoraj vse poslanske skupine, tudi HSS, glavne partnerke Račanove SDP v novi vladi.
Predstavnik poslanske skupine narodnih manjšin Boris Galjuk in poslanska skupina Istrskega demokratskega zbora (IDS) sta se za redno obravnavo zakona zavzela zaradi potrebe po široki javni razpravi. Ostali poslanci pa večinoma zato, ker ga po njihovem mnenju morajo podpreti poslanci manjšin in ker ga je potrebno sprejeti s čim večjim soglasjem. Za sprejetje zakona je sicer potrebna dvotretjinska podpora sabora (najmanj 101 poslanca).