Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru za izbrane evropske medije zagrozil, da bo Rusija svoje rakete usmerila proti Evropi, če bodo Združene države Amerike nadaljevale gradnjo protiraketnega ščita na Poljskem in Češkem.
Putin je zatrdil, da o novi hladni vojni še ni mogoče govoriti, kljub temu pa je prepričan, da ameriški ščit spodbuja oboroževalno tekmo. "Ščit je del ameriškega arzenala, je del jedrskega sistema, ki ščiti ozemlje ZDA. Prvič v zgodovini se je zgodilo, da bo del tega sistema postavljen na evropskem ozemlju,“ je dejal Putin, ki je prepričan, da je uperjen proti Rusiji. "Pravijo nam, da je to zaščita pred iranskimi izstrelki. Toda iranskih izstrelkov s takšnim dosegom ni. Torej je jasno, da te stvari zadevajo nas, Ruse.“
Dodal je, da protiraketni ščit spreminja strateško ravnotežje v svetu, saj daje Američanom občutek, da niso več ranljivi in da lahko napadejo brez posledic. Zato, napoveduje Putin, bodo poskušali znova vzpostaviti ravnotežje. "Vemo pa, da to pomeni tveganje, da se bo znova začela oboroževalna tekma,“ je še dodal in posvaril, da se s tem povečujejo tudi možnosti za jedrski konflikt.
Ameriško politiko je znova označil za imperialistično, Washington pa obtožil, da ni poslušal nasvetov iz Moskve. "V mednarodni skupnosti nekateri menijo, da so njihovi interesi in absolutne vrednote, ki jih je treba doseči na vsak način. To ne pomaga. Dal vam bom primer. Če bi prevladal duh kompromisa, bi Združene države poslušale naše nasvete in ne bi napadle Iraka,“ meni ruski predsednik.
Evropa za pogovore
Na Putinove besede se je že odzval NATO. Tiskovni predstavnik Nata James Appathurai je tako dejal, da je edina država, ki trenutno z raketami grozi Evropi prav Rusija. Dodal je še, da Putinove izjave niso v pomoč in tudi niso dobrodošle, ne bodo pa niti pripomogle k zgladitvi sporov med Moskvo in Zahodom pred srečanjem G-8, ki se 6. junija začenja v Nemčiji.
Odziv evropskih držav je manj glasen, je pa francoski predsednik Nicolas Sarkozy dejal, da se bo o raketnem ščitu skušal s Putinom pogovoriti na vrhu najbolj razvitih držav. „S svojimi izjavami je pozval k odkritim pogovorom,“ je dejal Sarkozy, medtem ko je tiskovna predstavnica francoskega zunanjega ministra dejala, da so pogovori z Rusijo nujni za odpravo skrbi, ki so nastale zaradi postavitve raketnega ščita v Evropi.
Predstavnik britanskega premierja Tonyja Blaira pa je dejal, da si Velika Britanija želi konstruktivnega odnosa z Rusijo, in poudarila, da si morata za to prizadevati tako Rusija kot tudi Zahod. Blairov predstavnik je hkrati zavrnil, da bi bil ameriški raketni ščit grožnja Rusiji, saj bi bil postavljen preblizu tej državi.
Mednarodna skupnost naj ne ponižuje Srbije
Sicer pa je odgovarjal tudi na vprašanja o Iranu – čeprav zagovarja diplomacijo, se z ameriškim kolegom Georgeem Bushem strinja, da Iran z jedrskim orožjem ni sprejemljiv – ter Kosovu. "Če bodo odločili, da mora samoodločba prevladati, mora to veljati povsod, tudi v Osetiji, Abhaziji in Pridnjestru, pa tudi v različnih delih Evrope, od Škotske do Katalonije,“ je prepričan. Mednarodno skupnost pa poziva, naj ne ponižujejo Srbije.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.