Na sobotni slovesnosti ob Ruski kapelici, ki se je bo udeležil tudi ruski predsednik Vladimir Putin, pričakujejo 2500 obiskovalcev. Ti bodo lahko pod Vršič prišli le z akreditacijo in po varnostnem pregledu v Kranjski Gori. Putin bo v soboto tudi odkril spomenik na ljubljanskih Žalah, ki bodo kljub visokemu obisku odprte za obiskovalce.
Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil ruski veleposlanik Doku Zavgajev, bo Putin v Slovenijo po dosedanjih načrtih prispel v soboto ob 13. uri, po udeležbi na slovesnostih pri Ruski kapelici in na Žalah ter delovni večerji z gostiteljem, predsednikom republike Borutom Pahorjem na Brdu pri Kranju pa bo zvečer odpotoval nazaj v Moskvo. Dokončen program obiska, ki je pietetne narave, morata strani sicer še uskladiti.
Ob obisku ruskega predsednika, ki je po besedah predsednika društva Slovenija-Rusija Saše Geržine ena najbolj varovanih oseb na svetu, bodo ob kapelici veljali najstrožji varnostni ukrepi. Obiskovalci bodo tako lahko pod Vršič v soboto prišli le z akreditacijo, vabilom in osebnim dokumentom, v Kranjski Gori pa bodo morali opraviti varnostni pregled, podoben tistemu na letališčih. Zaradi varovanja visokega ruskega gosta bo na območju Gorenjske in Ljubljane v soboto veljal spremenjen prometni režim.
Policija: Na pot dopoldan ali pozno zvečer
Putinov obisk bo tako marsikoga spravil v obup. Zaradi njegovega obiska bo namreč 30. julija močno ohromljen promet na Gorenjskem in v okolici Ljubljane. Policija udeležencem v prometu svetuje, da na območju Gorenjske in Ljubljane 30. julija ne načrtujejo potovanj oz. priporočajo, da načrtovane poti, ki jih nameravajo opraviti po teh cestah, opravijo v dopoldanskem času ali jih prestavijo na zgodaj zvečer, ko ne pričakujejo več zapor na glavnih tranzitnih poteh.
Promet na območju Gorenjske (širše območje Letališča Jožeta Pučnika, gorenjska avtocesta med Ljubljano in predorom Karavanke ter državna cesta med Jesenicami in prelazom Vršič) in Ljubljane (severna obvoznica) bo oviran, saj bodo ceste na relacijah potovanja varovane osebe daljši ali krajši čas tudi zaprte. Lokalni promet bo sicer možen na vzporednih cestah, ki pa bodo glede na vrhunec turistične sezone prometno zelo obremenjene. Največje zgostitve pričakujejo opoldne in v popoldanskem času.
Voznike s severa Evrope preusmerjajo na Italijo
Voznikom, ki prihajajo iz zahodne in severne Evrope, policija svetuje, da za pot proti Hrvaški uporabijo pot preko Italije, v obratni smeri pa pot preko Italije ali preko Ljubljane in Maribora v smeri proti Gradcu (Graz). Svetujejo, da na ta dan v načrt potovanja ne vključijo slovensko-avstrijskega predora Karavanke na avtocesti A2, saj bo 30. julija čez dan večkrat zaprt v obeh smereh.
Uporabnikom avtoceste A10 iz smeri Salzburga policija svetuje, a se na razcepu pri Beljaku (Villach) usmerijo proti Italiji (A23, Trbiž/Tarvisio-Udine-Palmanova) in naprej proti Sloveniji (priporočajo avtocesto A34, Villesse-Gorizia in nato v Sloveniji H4 Vrtojba-Razdrto).
Za tiste, ki se nameravajo vračati proti severu, policija svetuje navedeno italijansko smer ali uporabo primorske avtoceste A1 preko Ljubljane (A2/A1) in naprej po A1 proti Mariboru in Gradcu. Iz smeri Dalmacije (A3) svetujejo uporabo obvoza preko hrvaške avtoceste A4, madžarske M7 in slovenske A5 do Maribora in naprej proti Avstriji. Druga možnost je uporaba dolenjske avtoceste A2 (Obrežje-Ljubljana), iz Ljubljane pa je potem možna pot proti Postojni po primorski avtocesti A1 in preko Italije proti Avstriji ali smer po vzhodni obvoznici Ljubljane (A1) proti Mariboru in Gradcu.
Zavgajev: Ruska kapelica je postala simbol prijateljstva
Ruski veleposlanik Zavgajev je poudaril, da je kapelica v sto letih prerasla prve okvire ter postala "simbol prijateljstva, dobrih odnosov, zaupanja in razumevanja". Geržina pa je dejal, da Rusi cenijo dejstvo, da Slovenci kapelice, ki jo je skupina ljudi v gozdu postavila v spomin na ruske vojne ujetnike, ki jih je med gradnjo ceste na Vršič zasul snežni plaz, "niso pospravili", temveč so jo sto let ohranjali.
Po slovesnosti pod Vršičem bo Putin na osrednjem ljubljanskem pokopališču odkril spomenik ruskim vojakom, padlim v Sloveniji v prvi in drugi svetovni vojni. Veleposlanik Zavgajev je pojasnil, da je bilo po nedokončnih podatkih na slovenskem ozemlju 40.000 vojnih ujetnikov, ki so gradili veliko objektov, večinoma vojaških. Usoda številnih ni znana. Med drugo svetovno vojno pa so se ruski vojaki s partizani borili proti okupatorju. Spomenik med novim in starim delom Žal sestavlja osem stebrov za osem let, kolikor sta skupaj trajali obe vojni. Na stebre, vrh katerih je po en žerjav, so vklesana imena skupno 3000 padlih ruskih vojakov.
Kljub najvišjemu ruskemu obisku Žale po besedah veleposlanika Zavgajeva v soboto ne bodo zaprte za obiskovalce. Slovesnost, ki bo predvidoma v poznih popoldanskih urah, naj bi sicer trajala okoli pol ure.
Ker je letošnji Putinov obisk, njegov tretji v Sloveniji doslej, predvsem pietetno usmerjen, srečanje z gospodarstveniki, ki je sicer običajno ob robu slovesnosti pri kapelici, za zdaj ni predvideno. A tudi če organizatorjem ne bo uspelo, da bi se Putin srečal z meceni prireditve, njegov obisk po besedah Geržine vseeno odpira vrata za kakovosten obisk slovenske gospodarsko-politične delegacije v Moskvi do konca jeseni.
Ob Putinovem obisku v Sloveniji so predvideni tudi protesti. Kot sta poudarila tako Geržina kot veleposlanik Zavgajev, se sicer marsikdo ne strinja z dogodki, a Slovenija je demokratična država. Geržina zaradi poostrenih varnostnih ukrepov ne pričakuje protestov ob Ruski kapelici.
KOMENTARJI (517)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.