Čeprav je ukrajinski predsednik Petro Porošenko enostransko razglasil premirje, pa na vzhodu še vedno divjajo spopadi. Proruski uporniki so tako v bližini Slavjanska sestrelili vojaških helikopter, v katerem je bila predvsem vojaška oprema.
To je že uradno potrdil tudi Kijev, ki dodaja, da je skupaj najverjetneje umrlo devet ljudi, od tega so bili trije člani posadke. Po besedah vojaškega analitika Dmitra Timčuka, je bil helikopter sestreljen z ročnim raketnim sistemom.
To se je zgodilo le nekaj ur za tem, ko so proruski separatisti v ponedeljek razglasili premierje, ki naj bi trajalo do 27. junija.
En helikopter so separatisti sesetrelili že 30. maja, pri čemer je umrlo 14 ljudi, med njimi je bil tudi general.
Porošenko grozi s končanjem premirja
Pozneje se je odzval tudi Porošenko, ki je dejal, da bi lahko zaradi sestrelitve preklical premirje. Porošenko je vojski na vzhodu države, kjer kljub uradni prekinitvi ognja prihaja do spopadov, dovolil, da odgovori na napade proruskih separatistov, so danes sporočili iz njegovega urada.
Kot trdi predstavnik vojske, so separatisti na vojake streljali 35-krat. Poleg devetih smrtnih žrtev, ki jih je terjala sestrelitev helikopterja, naj bi še dva vojaka umrla v drugih napadih.
Bosta premierje nadzorovala Rusija in Ovse?
Sicer pa se je s Porošenkom danes v Kijevu srečal nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier. Zavzel se je za to, da bi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) v sodelovanju z Rusijo nadzorovala prekinitev ognja na vzhodu Ukrajine, ki so jo razglasili ukrajinska vlada in proruski separatisti. Pogoj za to pa je po njegovih besedah izpustitev osmih opazovalcev, ki jih že skoraj mesec dni zadržujejo proruski skrajneži.
Danes pa je predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso napovedal, da bo še ta teden z Ukrajino podpisana pogodba o sodelovanju. Gre za pogodbo, zaradi katere so se v Ukrajini konec lanskega leta začeli nemiri. Ker je nekdanji predsednik Viktor Janukovič ni želel podpisati, so več mesecev na ulicah Kijeva protestirali proevropski protestniki in na koncu strmoglavili njegovo vlado. Janukovič je nato prebežal v Rusijo. Evropska komisija bo pogodbo o sodelovanju podpisala tudi z Gruzijo in Moldavijo.
Putin zahteva preklic dovoljenja za posredovanje v Ukrajini
Ruski predsednik Vladimir Putin je zgornjemu domu ruskega parlamenta naročil, naj prekliče dovoljenje za vojaško intervencijo Rusije v Ukrajini, kjer se uporniške sile že dlje časa spopadajo z vladnimi silami. Zgornji dom je Putinu prižgal zeleno luč za vojaško posredovanje v Ukrajini 1. marca letos.
"S ciljem normalizacije vzdušja in rešitve razmer na vzhodu Ukrajine ter tudi v povezavi z začetkom tristranskih pogajanj o tem vprašanju, je Putin poslal svetu federacij zahtevo, da prekliče resolucijo," je sporočil Putinov tiskovni predstavnik Dmitri Peskov.
Ruski parlament je Putinu odobril napotitev vojske v Ukrajino 1. marca po odstavitvi proruskega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča, češ da so ogroženi rusko govoreči prebivalci v Ukrajini. Od takrat so naraščale bojazni pred možnim ruskim vojaškim posredovanjem v Ukrajini. Zveza Nato je Moskvo minuli teden obtožila, da je namestila nove enote ob meji z Ukrajino. ZDA pa so poudarile, da ne bodo dovolile ruskega posredovanja.
Putin: Razglasitev premirja ne zadostuje
Putin je predsednico zgornjega doma nagovoril pred odhodom na uradni obisk na Dunaj, kjer se mudi danes. O zahtevi bo zgornji dom odločal jutri. Do presenetljivega popuščanja napetosti je prišlo, ko so proruski uporniki na vzhodu Ukrajine pristali na začasno prekinitev ognja in pogovore s Porošenkom in to po tem, ko je Putin minuli konec tedna podprl Porošenkov mirovni načrt. Porošenko je potezo označil za prvi pravi korak Rusije k ureditvi razmer na vzhodu države.
Putin pa je danes med obiskom Dunaja dejal, da sedemdnevno premirje, ki ga je najprej razglasil Porošenko, prekratko. "Ni dovolj, da razglasite premirje. Ključni so izčrpni pogovori o samem bistvu problemov," je še dejal. Hkrati je zatrdil, da njegov poziv dumi, da prekliče dovoljenje za napotitev ruskih sil v Ukrajino, še ne pomeni, da Rusija ne bo več ščitila svojih interesov.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.