O tej temi se z ZDA zaenkrat ne namerava več pogovarjati. "Želimo počakati, da bodo naši partnerji dovolj zreli, da bomo lahko vodili enakopraven in smiseln dialog na tako pomembno temo," je dejal Vladimir Putin. Poudaril je, da bo Rusija razvijala tudi nove rakete, "a hkrati se ne želimo povleči v drago oboroževalno tekmo".
Sergej Lavrov je ob tem ponovil, da je Washington že vrsto let kršil omenjeno pogodbo.
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je ob tem sporočil, da se ZDA v skladu z napovedmi umikajo iz pogodbe z Rusijo o omejitvi jedrskih raket srednjega dosega (INF). Proces se bo zaključil v naslednjih šestih mesecih, v tem času pa so se še vedno pripravljeni pogovarjati z Rusijo glede oboroževanja, je povedal Pompeo.
Moskva napovedala ukrepe
Rusko zunanje ministrstvo je takoj po objavi novice o ameriškem umiku ocenilo, da so se ZDA umaknile iz pogodbe, ker se želijo znebiti mednarodnih obveznosti, in napovedalo ukrepe v odgovor na umik.
"Moskva si pridržuje pravico do ustreznih ukrepov v odgovor. Seveda bomo to storili," je dejala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Marija Zaharova. ZDA se umikajo iz pogodbe v okviru strategije, da se znebijo svojih mednarodnih pravnih obveznosti, je dodala po poročanju ruske tiskovne agencije Tass.
V ZDA ob podpori zveze Nato trdijo, da Rusija pogodbo ogroža z razvojem in nameščanjem novega raketnega sistema 9M729, ki ima lahko tudi jedrske konice in doseže evropska mesta z malo ali nič opozorilnega časa.
Rusija vztraja, da je maksimalni doseg sistema 9M729 480 kilometrov, kar da je v skladu z jedrsko pogodbo, ki prepoveduje rakete z dosegom od 500 do 5500 kilometrov. Američani na drugi strani menijo, da imajo te rakete domet vsaj 2600 kilometrov.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.