Ruski predsednik Vladimir Putin je danes posvaril pred globalno katastrofo, če v sporu s Severno Korejo ne bo dosežena diplomatska rešitev. Morebitne nadaljnje sankcije proti državi je označil za nekoristne.
Kot je po koncu vrha skupine Brics na Kitajskem dejal Putin, Rusija obsoja dejanja Severne Koreje kot provokacije. "A zatekanje k sankcijam bi bilo v tej situaciji nekoristno in neučinkovito," je dejal novinarjem.
Prepričan je namreč, da se Pjongjang ne bo odrekel vojaškemu programu pod pritiskom sankcij in vojaških groženj. Kot pravi, bi se morali na osnovi Iraka in Libije naučiti, da je prepričevanje držav, da opustijo jedrsko oboroževanje, edini pravi način, da zagotovimo globalno varnost.
"Stopnjevanje vojaške histerije v teh razmerah je nesmiselno. To pelje v slepo ulico," pravi Putin in dodaja, da bi lahko takšna histerija vodila do svetovne katastrofe in številnih človeških žrtev. Predlaga umirjen dialog kot edino pravo rešitev severnokorejskega jedrskega vprašanja. "Kot sem rekel svojim sodelavcem, oni (Severnokorejci) bodo raje jedli travo, kot da bi ustavili svoj jedrski program v času, ko se ne počutijo varne," je dejal ruski predsednik in na vprašanje, kako naj zagotovimo, da se bodo počutili varne, odgovoril: "Vzpostavitev mednarodnega prava."
Seul zahteva konkretne akcije mednarodne skupnosti
Predstavnica južnokorejskega zunanjega ministrstva Enna Park je danes na blejskem strateškem forumu izpostavila, da Južna Koreja po šestem jedrskem poskusu Severne Koreje od mednarodne skupnosti ne pričakuje samo obsodbe Pjongjanga, ampak tudi konkretne akcije. Z ostalimi udeleženci panela se je strinjala, da pomeni Pjongjang grožnjo vsemu svetu.
Pojasnila je, da od mednarodne skupnosti Seul pričakuje, da "ostane enotna v pritisku na Severno Korejo do točke, da ta spremeni svoje namere glede jedrskega programa", da spozna, da jedrsko orožje ni garant za preživetje izoliranega režima. "Izvajati morajo vse diplomatske ukrepe, da se Severna Koreja vrne za pogajalsko mizo," je poudarila ter izpostavila, da so "pogajanja edina rešitev, vprašanje pa je, kako Severno Korejo pripeljati za pogajalsko mizo".
Na panelu je tudi opozorila, da pomeni Severna Koreja grožnjo za ves svet tudi zato, ker bi lahko preko nezakonite trgovine dobavljala jedrsko tehnologijo in materiale za jedrsko orožje teroristom in nasilnim skrajnežem.
Opozorila je še, da je bil šesti jedrski poskus, ki ga je Pjongjang izvedel v nedeljo, 7 do 8-krat močnejši od tistega pred tem in da je tudi že dokazal, da lahko z raketo z jedrsko konico doseže tudi ZDA.
Trump Japonski in Južni Koreji ponudil napredno ameriško vojaško opremo
Ameriški predsednik Donald Trump je danes preko družbenega omrežja Twitter sporočil, da bo omogočil Japonski in Južni Koreji, da od ZDA kupita napredno vojaško opremo. Njegova ponudba prihaja v luči napetih odnosov zaradi severnokorejske krize.
"Dovoljujem Japonski in Južni Koreji, da od ZDA kupita znatne količine tehnološko dovršene vojaške opreme," je Trump objavil na Twitterju.
Trump ni podal podrobnosti o vrsti orožja in opreme, ki jih je dal na voljo svojim azijskim zaveznicam. Iz Bele hiše so medtem sporočili, da je Trump pripravljen Seulu odobriti prodajo orožja in opreme v vrednosti več milijard dolarjev.
Prav tako so potrdili, da bodo ZDA odpravile omejitev nosilnosti južnokorejskih raket. Seul je bil zaradi sporazuma iz 2001 do zdaj omejen na 500 kilogramov težke jedrske konice na svojih balističnih raketah.
Severna Koreje je v nedeljo izvedla šesti jedrski poskus. Šlo naj bi za vodikovo bombo, ki naj bi jo bil Pjongjang po lastnih navedbah sposoben namestiti na raketo dolgega dosega. Glede na nekatere ugotovitve naj bi šlo za največji in najuspešnejši jedrski poskus Severne Koreje doslej.
Južna Koreja je kot odgovor v ponedeljek izvedla raketne vaje, s katerimi je simulirala napad na prizorišče jedrskih poskusov svoje severne sosede.
ZDA so pozvale Varnostni svet ZN, da se na severnokorejske jedrske poizkuse odzove z "najmočnejšimi možnimi ukrepi", čemur nasprotujeta Kitajska in Rusija, ki zagovarjata reševanje krize po diplomatski poti.
Južna Koreja nadaljuje z vojaškimi vajami, tokrat v morju
Po številnih provokacijah Severne Koreje je Južna Koreja danes nadaljevala z vojaškimi vajami. Južnokorejska mornarica je v Japonskem morju izvedla vaje, s katerimi je želela severno sosedo posvariti pred kakršnokoli provokacijo na morju, saj da so sposobni nemudoma odgovoriti, so sporočili iz mornarice.
V vajah v Japonskem morju so med drugim sodelovali 2500 ton težka fregata ter več vojnih ladij, opremljenih z raketami.
Pred južno obalo Korejskega polotoka nameravajo s pomorskimi vajami nadaljevati do sobote. Že v ponedeljek je južnokorejska vojska izvedla raketne vaje, s katerimi je simulirala napad na prizorišče jedrskih poskusov svoje severne sosede po tistem, ko je Pjongjang v nedeljo izvedel že svoj šesti tovrstni poskus.
Južnokorejski predsednik Moon Džae In in ameriški predsednik Donald Trump sta se v ponedeljek pogovarjala po telefonu in dosegla dogovor o odpravi omejitev nosilnosti južnokorejski rake. Zgornja meja velja od sklenitve dvostranskega sporazuma leta 2001, v skladu s katerim je teža bojne glave omejena na 500 kilogramov.
Tako kot že v pogovoru z japonskim premierjem Shinzom Abejem je Trump tudi Moonu zagotovil, da bodo ZDA branile svoje zaveznike. Južnokorejskemu kolegu pa je še dejal, da je pripravljen odobriti prodajo "več milijard dolarjev" vrednega vojaškega orožja in opreme iz ZDA, so sporočili iz Bele hiše.
Mediji: Severna Koreja premešča raketo na zahodno obalo
Južnokorejski časnik Asia Business Daily je ob navajanju neimenovanih virov danes sicer poročal, da Severna Koreja premešča raketo proti svoji zahodni obali. Najverjetneje gre za medcelinsko balistično raketo, poročanje časnika povzema Reuters.
Raketo so začeli premeščati v ponedeljek, ampak so zabeležili premike le ponoči. Takrat naj bi jih izvajali, da jih ne bi opazili.
Južnokorejsko ministrstvo je v ponedeljek sicer sporočilo, da od nedeljskega jedrskega poskusa dosledno opažajo znake, da se Severna Koreja pripravlja na novo izstrelitev balistične rakete. Niso pa pojasnili ali nakazali, kdaj naj bi Severna Koreja nameravala izstreliti raketo, niti niso potrdili današnjega poročila o premeščanju rakete.
KOMENTARJI (420)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.