Ruski predsednik Vladimir Putin je po sestanku z ameriškim kolegom Barackom Obamo dejal, da Obama ni zahteval izročitve nekdanjega pogodbenega sodelavca ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edwarda Snowdna, ki je medijem predal veliko zaupnih podatkov. Najbolj so odmevali podatki o nadzoru komunikacij po vsem svetu, ki naj bi ga agencija izvajala tudi s pomočjo večjih informacijskih korporacij.
Snowden je po tem razkritju prebegnil iz ZDA. Trenutno je v Rusiji, kjer je dobil enoletni azil, Putin pa je danes dejal, da izročitev ne bi bila mogoča, saj Snowden na ruskem ozemlju ni storil nobenega zločina.
NSA lahko dešifrira spletne komunikacije
Danes sta ameriški časopis New York Times in britanski The Guardian na podlagi podatkov, ki jima jih je posredoval ravno Snowden, objavila članek o tem, da lahko NSA dostopa do podatkov, ki krožijo po spletu, tudi če so zaščiteni z zapletenim šifriranjem.
Agentje NSA naj bi uporabljali superračunalnike, tehnične trike, sodne naloge in pritiskali na podjetja za informacijsko tehnologijo, da bi dešifrirali večino sistemov in programov za šifriranje.
Guardian je tudi poročal, da so britanske obveščevalne službe prav tako uspešno dešifrirale večino sistemov šifriranja. Programska oprema za šifriranje je sicer zelo pomembna za spletne uporabnike, saj ščiti nihovo zasebnost, spletne transakcije in elektronsko pošto. Internetni ponudniki pa načeloma strankam zagotavljajo, da jim njihovi programi šifriranja zagotavljajo to zaščito.
Po poročanju New York Timesa pa je NSA dešifriranje izvajal v okviru več milijardnega tajnega programa Bullrun. Agencija pa uspeh pri dešifriranju obravnava kot eno svojih najbolj varovanih skrivnosti, še poroča časnik. Samo partnerske agencije v Veliki Britaniji, Kanadi, Avstraliji in na Novi Zelandiji naj bi še vedele o njem.
Nemčija: Želimo priti do pošte teroristov
Na ta poročila pa se je danes odzvala Nemčija, ki jih je označila za neresnične. "To so nedokazane trditve Snowdna. Že pred tem je trdil, da NSA vohuni za nemškimi državljani. Te domneve so bile neresnične in zato menimo, da tudi za nove očitke ni dokazov," je povedal tiskovni predstavnik nemškega notranjega ministrstva Jens Teschke. Po njegovih besedah se bo notranji minister Hans-Peter Friedrich o teh domnevah naslednji teden pogovarjal z ameriškim kolegom.
Nemške oblasti pa so državljanom svetovale uporabo enkripcij, predvsem za zaščito pred organiziranim kriminalom. "Nemčija nima zanimanja za branje elektronske pošte nedolžnih državljanov. A definitivno želimo priti do pošte teroristov. Poskušamo razviti programsko opremo, ki bi dešifrirala njihovo enkripcijo," je še dejal Teschke.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.